Fethi Başağa: “Yabancı güçler ülkeden çıkmalı”

Libya’da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin başbakan seçtiği Fethi Başağa, hükümetinin tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin ülkeden çıkarılmasını desteklediğini ifade etti.

Başağa, yabancı güçlerin ve paralı askerlerin ülkeden çıkarılmasının, ülke genelinde ateşkesi korumak için kurulan 5+5 Ortak Askeri Komitesi tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Başağa, başkent Trablus’taki hükümeti devralmak için destek arayışı kapsamında gittiği Londra’da Reuters’a konuştu. Libyalı lider, ülkedeki yabancı savaşçıların sınır dışı edilmesini kararlaştıran 5+5 Komitesinin “büyük bir destekçisi” olduğunu ifade etti.

Ortak Askeri Komite, Birleşmiş Milletler himayesinde başlatılmıştı. Burada Trablus hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

Başağa, kendi hükümetinin ülkenin orta kesimindeki Sirte kentinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtirken, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin bu adımı reddettiğini ve bunun da bir açmaza neden olduğunu söyledi.

Başağa, Rus paralı askerleri Wagner’in ülkedeki varlığı ile ilgili sorulan bir soru karşısında, gruba bağlı savaşçıların Libya’da bulunduğunu ancak kendisinin 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin arkasında durduğunu belirtti.

Libyalı lider, “Bu yaklaşımı güçlü bir şekilde destekliyoruz. Çok güçlü bir şekilde” ifadelerini kullandı.

Başağa, Rusya ile herhangi bir ilişkisi olmadığını ifade ederken, 5+5 Ortak Askeri Komitesi ile çalışacağını kaydetti.

Öte yandan Libya’da Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nin 18 ay olarak belirlenen görev süresi sona erdi. Trablus sokaklarında hükümete bağlı güçlerin artırıldığı görüldü.