Libya Yüksek Seçim Komisyonu: “Seçimler zamanında yapılacak”

Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Saih, ülkedeki seçimler hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Saih, seçimlerin zamanında gerçekleştirileceğini söyledi.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Saih, “Libya El-Ahrar” kanalına açıklamalarda bulundu.  24 Aralık’taki seçimlere değinen Saih, Yüksek Seçim Komisyonunun seçim sürecinin durdurulması gerektiğini içeren herhangi bir yazı teslim almadığını söyledi.

Seçimlerin zamanında gerçekleştirileceğini belirten Saih, yasalar meclis tarafından değiştirilse bile seçimlerin ertelenmesi için bir yolun bulunmadığını kaydetti.

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri, dün yapmış olduğu açıklamada, ülkede 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin, seçim yasaları üzerinde uzlaşıya varılması için üç ay ertelenmesinin söz konusu olabileceğini söylemişti.

Mişri, DYK’nın seçimlerin yapılmasını engellemek için zora başvurmayacağını belirtirken, seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Fransa’nın başkenti Paris’te Cuma günü Fransa, Almanya ve İtalya’nın eş başkanlığında düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı’nın sonuç bildirgesinde; 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin özgür, kapsayıcı, şeffaf ve güvenilir olmasının önemi vurgulanmış ve seçim sürecini baltalamaya çalışanlara yaptırımlar uygulanması gerektiği belirtilmişti.