Türkiye'nin Libya'daki etkisi azaltılmaya mı çalışılıyor?

Libya Başbakanı Dibeybe, Libya’nın yeniden inşası için İtalya’nın en iyi partner olduğunu söyledi. İtalyan basını ise İtalya ve Fransa'nın Libya'daki Türkiye ve Rusya nüfuzunu engellemek için. iş birliği yaptığını yazdı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, İtalya’daki "Yeni Libya, İtalyan şirketlere tanıtılıyor" adlı iş forumuna katıldı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen forumda, iki ülke arasındaki ilişkilerin temeli olarak gösterilen enerji, altyapı, telekomünikasyon ve çevre konularında iş birliği kurulmasına ilişkin görüşmeler yapıldı.

Hastane, okul ve diğer altyapıların inşa edilmesi için Libya’da petrol üretimi artırılmak isteniyor. Ülkenin petrol üretimini günde 3-4 milyon varile çıkarmak istediklerini ifade eden Dibeybe, İtalyan enerji şirketi Eni’nin bu anlamda en önemli ortaklarından biri olduğunun altını çizdi. Dibeybe, birçok ülkenin desteğine ihtiyaç duyduklarını ancak İtalya’nın ayrıcalıklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Libya’daki tüm sektörleri yeniden canlandırmak istediklerini söyleyen Libya Başbakanı, İtalya’nın bu anlamda en iyi partner olduğunu dile getirdi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi ise iki ülke arasında enerji alanında yoğun olan iş birliğini daha da artırmak istediklerini belirtti.

Toplantıda Libya üzerinden Avrupa’ya göçün de görüşüldüğünü söyleyen Draghi, göçmen haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti ve bunun “ahlaki bir görev” olduğunu ifade etti.

Mart ayında İtalya’da Başbakanlık koltuğuna oturan Mario Draghi, 6 Nisan’daki ilk yurtdışı ziyaretini Libya’ya yapmıştı.

LİBYA'DA RUSYA VE TÜRKİYE'NİN ETKİSİ AZALTILMAYA ÇALIŞILIYOR

Dibeybe ve Draghi’nin yaptığı açıklamalar, İtalya’nın Libya’da siyasi ve ekonomik üstünlüğü elde etmeye çalıştığı yönünde yorumlandı.

İtalyan basınında, Dibeybe’nin bir sonraki durağının Paris olduğuna dikkat çekilerek, İtalya ve Fransa’nın, Libya’da Türkiye ve Rusya’nın etkisini azaltmaya çalıştığı yönünde haberler yer aldı.

La Stampa gazetesi, İtalya ve Fransa’nın kendi aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak Libya üzerinde ortak bir strateji oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Gazetedeki haberde, Libya ile Avrupalı iki devletin arasındaki anlaşmanın, Türkiye’nin hedeflerini frenlemek ve göç sorununu çözmek noktasında ortak çıkarların ürünü olarak değerlendirildi.

Il Fatto Quotidiano gazetesi ise İtalya’nın Libya’da önce ekonomik üstünlüğü ardından da siyasi üstünlüğü sağlamak istediğini yazdı.

İtalya Başbakanı Draghi ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Brüksel’deki görüşmesine değinen İtalyan gazetesi, “Göçmenler konusunda yeni bir iş birliği ve Libya’daki Rusya ve Türkiye’nin nüfuzunu azaltma çabası” olarak yorumladı.