Libya: “Sınırlı sayıda paralı asker ülkeyi terk etti”

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Libya’da bulunan sınırlı sayıda paralı askerin ülkeyi terk ettiğini söyledi. Necla el-Menguş'un açıklaması, soru işaretlerine neden oldu.

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Kuveyt ziyareti kapsamında mevkidaşı Ahmed en-Nasır es-Sabah’la bir görüşme gerçekleştirdi. Menguş, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında önemli açıklamalarda bulundu.

Libya Dışişleri Bakanı, sınırlı sayıda paralı askerin ülkeyi terk ettiğine dair haberlerin doğru olduğunu ve bunun küçük bir başlangıç olduğunu belirtti.

Menguş, “BM öncülüğündeki 5+5 Ortak Askeri Komitesinin planına ve bir takvime göre tüm paralı askerlerin Libya topraklarından çıkmasını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Libya Dışişleri Bakanı ayrıca, ülkesindeki parlamento ve başkanlık seçimlerinin aynı zamanda yapılması için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Menguş, Kuveyt’in Ulusal Birlik Hükümeti’ne (UBH) desteğinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

Kuveytli Bakan Sabah ise iki ülke arasında bölgesel ve uluslararası arenadaki birçok meselede vizyon uyumu olduğuna dikkat çekti.

Sabah, Kuveyt olarak, Libya Başkanlık Konseyi’ne ve ulusal bir uzlaşıya göre oluşturulan UBH’ye destek verdiklerini belirtti.