Libya bölünmeye doğru gidiyor

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Libya'nın Türkiye ile Rusya arasında bölünme ihtimali olduğuna dikkat çekerek, bunun Avrupa için iyi bir durum olmayacağını söyledi. Peki Libya'nın bölünme ihtimali var mı? Türkiye ve Rusya'nın bölgedeki rolü ne?

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, dün Libya ile ilgili yapmış olduğu bir konuşmasında çarpıcı ifadeler kullandı. Libya'nın Türkiye ile Rusya arasında bölünme ihtimali olduğuna dikkat çeken Kramp, bunun Avrupa için iyi olmayacağını söyledi. DW'nin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Avrupa'nın Libya'da varlık göstermediği için hareket alanının sınırlı olduğunu ifade etti.

 ‘’LİBYA’DA HAREKET KABİYETİMİZ SINIRLI’’

Bakan Annegret Kramp-Karrenbauer sözlerini şöyle sürdürdü;

Libya örneği gösteriyor ki, bölgede varlık göstermiyorsanız hareket kabiliyetiniz de sınırlı kalıyor. Bu da şu an örneğini gördüğümüz gibi, ülkenin muhtemelen Türkiye ve Rusya arasında bölünmesi tehlikesini doğuruyor. Bunun Avrupa için çok tercih edilir bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Ocak ayında düzenlenen Libya zirvesine de değinen Kramp-Karrenbauer, Berlin'de başlatılan diplomatik sürecin tek diplomatik süreç olduğunu da sözlerine ekledi. Libya için somut olarak yapılması gerekenin silah sevkiyatını engellemek olduğunu vurgulayan Kramp-Karrenbauer, Almanya'nın bu konuda girişimlerini artıracağını kaydetti.

 ATEŞKES İHTİMALİ

Almanya'nın bölgede askeri varlık gösterip göstermeyeceği ve bunun için yetki istenip istenmeyeceği sorusuna yanıt veren Kramp-Karrenbauer, "Bu tabii ki sürecin sonunda anlaşılabilecek bir durum. Pazarlığı yürütülen ateşkesin uygulamaya geçirilmesi halinde mümkün. Ben en azından Heiko Maas’ın önerisinden bunu anladım. Ancak şunu söylemek mümkün; bölgede varlık göstermeme kararı uzun bir süre önce alınmıştı. Bugün karşı karşıya kaldığımız durum da bu kararın sonuçlarıdır" şeklinde yanıtladı.

TÜRKİYE NE DÜŞÜNÜYOR?

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in ifadelerinin ardından, Libya'daki gelişmelere ilişkin bir açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Türkiye'nin Libya hükümetinin daveti üzerine orada olduğunu ve hükümete destek verdiğini belirten Kalın, ''Destek vermeye de devam edeceğiz.'' ifadesini kullandı. 

FELAKET SENARYOSU

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ülkeye zarar verdiğini, hiçbir meşruiyeti olmadan ülkeyi bölmeye ve kontrolü ele geçirmeye almaya çalıştığını vurgulayan Kalın, şöyle devam etti:

Libya'da Hafter'e destek veren ülkelere en başından beri onun güvenilir bir ortak olmadığını, iki yıldır bütün ateşkes anlaşmalarını ve barış sürecini ihlal ettiğini söylüyoruz. Biz Libya'da siyasi süreçten yanayız, askeri gerginlik istemiyoruz. Ayrıca Libya'nın Bingazi ve Trablus arasında bölünmesine de karşıyız, bunlar hepimizin kaçınması gereken tehlikeli fikirler.

Libya egemen bir ülke ve diğer ülkelerle siyasi olsun, askeri, sosyal ve ekonomik olsun ne tür anlaşmalar yapmak istediği onlara bağlı. Biz Libya'nın haritada, siyasi ya da coğrafi bölünmesine kesinlikle karşıyız. Bu felaket bir senaryo olur. Irak'ta, Suriye'de ve diğer yerlerde örneklerini gördük ve bunlardan ders almalıyız.

LİBYA BÖLÜNÜR MÜ?

Libya’nın bölünmesine dair senaryolar uzun süredir gündemi meşgule diyor. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler ve bölgede tırmanan gerilim birçok ülke için tedirginlik yaratıyor. Bu kapsamda bölgedeki risk ve faktörlere bakıldığında Libya’nın bölünmesi senaryosu Almanya ile birlikte aslında birçok ülkenin göz ardı etmediği bir konu. Ancak bölünme senaryosunun kilitlendiği birkaç nokta var ve henüz sürece taraf olan ülkelerin bu noktaları tek başlarına aşmaları veya en azından şimdilik diğer aktörlerle asgari mutabakat sağlayabilmeleri pek mümkün görünmüyor.