Avrupa Dibeybe’ye giderken, Dibeybe Türkiye’ye geliyor

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, kabinesindeki beş başbakan yardımcısı ve 14 bakan ile birlikte Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirecek.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek ve birtakım temaslarda bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret edecek.

Dibeybe ile birlikte, beş bakan yardımcısı ve kabinesindeki 14 bakan ziyarete eşlik edecek. Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad da Ankara’ya gelecek bir diğer isim olacak.

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Hammude’nin AA muhabirine yaptığı açıklamalara göre, beş bakan yardımcısı ve 14 bakan ile birlikte, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad ve diğer hükümet yetkilileri ziyarette hazır bulunacak.

Türkiye ziyaretinde Dibeybe’ye; Dışişleri, İçişleri, Ekonomi ve Ticaret, Sağlık, Petrol, Yerel Yönetimler, Maliye, Ulaştırma, Planlama, Sanayi ve Maden, Çevre, Eğitim ve iki devlet bakanı eşlik edecek.

İki heyet arasındaki görüşmede, enerji ve sağlık gibi alanlarda çeşitli ortak dosyalar gündeme gelecek. Aynı zamanda Türk şirketlerinin Libya’daki kriz sebebi ile durdurulan faaliyetlerine devam edebilmesi süreci konuşulan konular arasında yer alacak.

Libya Başkanlık Konseyi Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada; Dibeybe ve beraberindeki heyetin, Türkiye ve Libya arasında yapılan anlaşmaları gözden geçirmek ve iş birliğini geliştirmek için Türkiye'de birtakım temaslarda bulunacağı belirtilmişti.