Libya Başbakanı Dibeybe uyardı: “Savaş fitilini ateşlemeye çalışıyorlar”

Bakanlardan oluşan bir heyet ile Trablus’un doğusunda bulunan Tacura bölgesine giden Dibeybe, ülkedeki genel durum ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Tacura bölgesine gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Başbakan Dibeybe, “Savaşın sona erdiğini söylemek mümkün ancak tekrar savaşın fitilini ateşlemeye çalışanlar var” ifadelerini kullandı. Dibeybe, bu kişi ya da çevreler ile ilgili ise herhangi bir bilgi vermedi.

Libya Başbakanı, savaş tüccarlarına ve savaşlar sayesinde servetlerini artıran kişilere karşı uyarıda bulundu ve halkına dikkatli olma çağrısı yaptı. Dibeybe, bölgedeki halka bir daha hiçbir savaşa girmemeleri yönünde uyarılarda bulundu.

Dibeybe, ülkede bulunan paralı askerlerin topraklarından çıkarılması için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Ülkedeki paralı askerlerin varlığı sebebiyle Sirte Hava Limanı’na ulaşım sağlayamadıklarını söyleyen Dibeybe, “Orada bulunan güçler bizden Sirte’ye karadan giriş yapmamızı istedi ancak hükümet buna olumsuz cevap verdi. Onlara, uçakla geleceğiz, burası Libya’ya ait bir havalimanı ve hiç kimse bizi Libyalıların havalimanlarına inmekten  men edemez dedik” şeklinle konuştu.  

Sirte havalimanının yakınlarında ve kentin çeşitli bölgelerinde Rus Wagner grubuna bağlı paralı askerler bulunuyor.