Batı Afrika ülkesi Liberya'da seçimler sonuçlandı: Yeni başkan Joseph Boakai oldu

Liberya’da düzenlenen başkanlık seçimlerini Joseph Boakai kazandı. Başkanlık seçimlerini kaybeden George Weah ise yoksulluğu azaltma ve yolsuzlukla mücadele sözlerini yerine getirmemekle suçlanıyor.

Liberya’nın seçim komisyonu tarafından 17 Kasım'da yapılan açıklamada, eski başkan yardımcısı 78 yaşındaki Joseph Boakai’nin yüzde 50,9 ile ülkenin yeni devlet başkanı olduğu duyuruldu.

Seçimi kaybeden George Weah’ın ise yüzde 49,1 oy aldığı kaydedildi.

Seçim sonrası açıklamalarda bulunan Weah, “Liberya halkı konuştu ve biz onların sesini duyduk. Sizleri bizi takip edip desteklemeye ve seçim sonuçlarını kabul etmeye çağırıyorum. Boakai’nin altı yıllık görev süresi dolduğunda tekrar bizim zamanımız gelecek” ifadelerini kullandı.

Bir önceki başkanlık seçiminde yoksullukla mücadele, ülkenin hastane altyapısını geliştirme ve yolsuzluk suçlarının üzerine gitme sözünü veren George Weah, ülke halkına büyük bir umut olmuştu. Başkanlık süresinin dolmasının ardından seçimleri kaybeden Weah, şimdi ise Batı Afrika ülkesinde verdiği sözleri yerine getirmeyen biri olarak görülüyor.

Boakai destekçileri, seçimleri kutlamak amacıyla başkent Monrovia’da sokaklara çıktılar. Boakai, resmi sonuçların açıklanmasının ardından Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Önümüzde yapmamız gereken birçok iş var. Vatandaşlarımız bizi bu göreve layık gördüğü için oldukça heyecanlıyım. Her şeyden önce, bir barış ve uzlaşma mesajına sahip olmak istiyoruz” dedi.