LGS yerel yerleştirme 2020! Yerel yerleştirme ile öğrenci alan liseler hangileri?

GS yerel yerleştirme 2020 sorgulaması arama motorları üzerinden sıkça yapılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Haziran’da milyonlarca öğrencinin katılımıyla düzenlediği 2020 LGS sonuçlarını araştırmasının ardından gündemde en dikkat çeken konulardan biri oldu. LGS sonuç sorgulaması yapan öğrenciler yerel yerleştirme nedir, yerel yerleştirme ile öğrenci alan liseler hangileri? Sorularının yanıtlarını merak etmeye ve araştırmaya başladı. İşte ayrıntılar…

LGS yerel yerleştirme 2020 kriterleri neler? 2020 LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından sabah saatlerinden bu yana e-okul sisteminde yoğunluk yaşanıyor. Ekrandan görülen yerel yerleştirmenin ne olduğu ise merak edilen bilgiler arasında yer alıyor. Aldıkları puanlara göre tercihlerini yapmak isteyenler LGS yerel yerleştirme nedir, yerel yerleştirme ile öğrenci alan liseler hangileri? Sorularının yanıtlarını sorguluyor. Tüm merak edilenleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

YEREL YERLEŞTİRME NEDİR?

Yerel yerleştirme lise öğrenimine hak kazanan öğrencilerin ikamet adreslerine göre liselere yerleştirildiği sistemin adıdır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen kontenjanlara göre yapılır

YEREL YERLEŞTİRME KRİTERLERİ NELERDİR?

a) Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin İkamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

b) Tercih edilen lise bakımından;

 Öğrenciler, ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanından okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden; Komşu Kayıt Alanındaki öğrenciler de Diğer Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecektir.

Yerleştirmede, Okul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

Yerleştirmede, 8'inci sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

YEREL YERLEŞTİRMEDE KAÇ TERCİH YAPILIR?

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir.

Yerel Yerleştirmede tanınan 5 (beş) tercih hakkının tamamını kullanmak zorunlu değildir. Ancak 5 (beş) tercih hakkının tamamının kullanılması yerleşme ihtimalinizi artıracaktır. Yerel Yerleştirmede tercihlerden ilk 3 (üç) okulun Kayıt Alanından seçilmesi zorunludur. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla 3 (üç) okulu tercih edebileceklerdir.