Ukrayna'yı yasa boğan ölüm: Leonid Kravçuk hayatını kaybetti

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı olarak görev yapan Leonid Kravçuk, 88 yaşında hayatını kaybetti. Leonid Kravçuk'un ölümünü Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko duyurdu.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ukrayna'nın seçilmiş ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk, 88 yaşında hayatını kaybetti. Kravçuk'un ölüm nedeni hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

1990-94 yılları arasında devlet başkanı olarak görev yapan Kravçuk, 1992’de Lizbon Protokolü’nü imzalayarak Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra sahip olduğu nükleer cephanelikten vazgeçme sözü vermişti. 

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Kravçuk'un ölüm haberini sosyal medya hesabından duyurdu. Kliçko mesajında, Ukrayna’nın Rusya ile savaştığı bu süreçte Kravçuk'un mirasının önemine dikkat çekti. 

Kliçko sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "İnsanı lider yapan üç şey vardır. Yetenek, güçlü karakter ve bilgi. Bütün bunlar, egemen devletimizin tarihine yasal olarak seçilen ilk lideri olarak giren Leonid Makarovich’in tipik özelliğiydi" ifadelerini kullandı. 

“30 yılı aşkın bir süre önce sahip olduğumuz egemenliği ve iradeyi koruyacağız” diyen Kliçko, “Geri çekilmeyeceğiz” sözü verdi.