Lavrov: "Ukrayna tarafı hazırsa biz de hazırız"

Tüm dünya Ukrayna'da bekleyen 25 milyon ton buğday için Türkiye'deki Mevlüt Çavuşoğlu - Sergey Lavrov görüşmesini odaklanmıştı. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyor. Ukrayna tarafı mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazırsa biz de hazırız" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 107'inci gününde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısının ana gündem maddesi de gıda krizinin derinleşmesine neden olan ve Ukrayna'dan çıkarılması beklenen buğday oldu. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, buğday koridoruna ilişkin "BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz. BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, Karadeniz'den geçmesi istenen ticaret gemilerine ilişkin, "Tahıl ürünlerinin uluslararası piyasalara ulaştırılması konusunda Rusya'nın yaptırımları kaldırma talebini haklı görüyoruz. Bankacılık işlemleri konusunda gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz, dünyanın bunun önünü açmasını umuyoruz. Gemilerin güvenli bir şekilde seyrine devam etmesi için bu mekanizmanın hayata geçirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, "Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyor. Ukrayna tarafı mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazırsa biz de hazırız" dedi ve "Askeri harekatımıza ilişkin bilgi verdim, biz sivillere hasar vermemek için çaba gösteriyoruz. Tahıl sevkiyatı hakkında da görüştük, Ukrayna tahıl ürünlerinin piyasadaki payı yüzde 1'dir, gıda krizi buradan gelmez. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor. Gemi çıkışlarına biz problem oluşturmuyoruz" ifadelerini kullandı.