Rusya ve Ukrayna en üst düzey temasını Türkiye'de gerçekleştirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının başlamasından bu yana arabuluculuk rolünü üstlenebileceğini dile getiren Türkiye, tarafların müzakeresine ev sahipliği yaptı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Antalya’da bir araya geldi.

Ukrayna’daki savaşta üçüncü haftaya girilirken, Rusya’nın sivillerin olduğu bölgelere yaptığı saldırılar tüm dünyadan tepki topluyor. Çarşamba günü Mariupol’daki bir çocuk ve doğum hastanesini vuran Rus birlikleri, kadın ve çocukların içinde bulunduğu en az 17 kişinin yaralanmasına neden oldu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın saldırısını “savaş suçu” olarak nitelendirdi.
117
Rusya Dışişleri Bakanlığı, hastanenin kullanımda olmadığını ve Ukraynalı milliyetçi taburlar tarafından kullanıldığını ileri sürdü. Zelenski ise Ukraynalılara karşı yapılan soykırımın “son kanıtı” olduğunu söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da saldırıyı “barbarca” olarak nitelendirdi ve yapılanların “ahlaksızlık” olduğunu ifade etti.
217
TARAFLAR ARASINDA EN ÜST DÜZEY TEMAS TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİ

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim hızla tırmanırken, tarafların üst düzey yetkililerinin Türkiye’de müzakere masasına oturması kararlaştırıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Antalya’da bir araya geldi.

Kuleba, Rus mevkidaşı ile yapacağı yüz yüze görüşme öncesinde, “Açıkçası görüşmelerden beklentilerim düşük” ifadelerini kullandı. Anadolu Ajansı’nın toplantıdan paylaştığı görüntülerde de Kuleba’nın Lavrov karşısında umursamaz bir tavrı olduğu dikkat çekti.
417