Lavrov Irak’ta

Rusya dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Irak’a ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin Irak’ta yaşanan protesto sürecine denk gelmesi “Rusya, Irak’a da müdahil mi olacak?” sorusunu akıllara getirdi.

Ülkede yaşanan yolsuzluk ve işsizliğe karşı protesto gösterilerine başlayan Iraklıların, bölgede yaşanan gerginlikten ve Mısır’da başlayan protestolardan ve gerginliklerden uzak kalma ihtimalinin azlığı ve buna ek olarak ABD’nin Bağdat’a yaptırım uygulama kararı, yaşanan gerilimi iyice artırmış durumda.

Kaosun giderek arttığı gösterilerde, ABD göstericilere destek olduğunu açıkladı. Güçlükle kurulan yeni hükümetin devrilmesi olasılığı hem mevcut Irak hükümetini hem İran’ı ürkütmüş durumda. Lavrov’un bu siyasi ortamda Irak’a gelmiş olması dikkatleri Rusya’nın üzerine çevirdi.

Irak ile olan ilişkiler

Irak Dışişleri Bakanı Hekim ise Lavrov'la ikili ilişkiler, siyasi ve bölgesel konular, Irak'ın yeniden inşası ve altyapı projeleri için ekonomik iş birliği konularını görüştüklerini aktardı.

İki ülke arasındaki ticaretin artırılması ve enerji, savunma ve petrol alanlarında yatırımın desteklenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Hekim, Suriye'nin birliğine ve Suriye'nin Arap Birliğine geri dönüşü ile Astana görüşmelerine vurgu yaptıklarını kaydetti.

Bağdat'a bugün gelen Lavrov'un Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abulmehdi ile de görüşmesi bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni de ziyaret etmesi öngörülüyor.

Irak krizi, Rusya’nın dâhil olması; Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Irak’ı ziyaret etmesi ve Iraklı yetkililerle görüşmesinin ardından beklentinin ötesinde bir uluslararası boyut kazanıyor.

Rusya, yıllardır Dışişleri Bakanlığı seviyesindeki üst düzey bir yetkiliyi Irak'a göndermedi. İki ülke arasındaki ilişkilere ve ticaret hacmine dair görüşmeler Iraklı bakanların Moskova’ya ziyaretlerinde gerçekleşti.

Lavrov, dün akşam, Bağdat hükümeti Cumhurbaşkanı Berhem Salih’le görüşmeden Bağdat’tan ayrılıp Erbil’e geçti. Ancak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Bağdat hükümeti Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile bir araya geldi. Bağdat hükümeti Meclis Başkanı krizin çözülmesi için göstericilerle görüşmüş ve onlardan taleplerinin yer aldığı listeyi teslim almıştı.

Barzani ile görüştü

Lavrov, eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile de bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Bağdat-Erbil ilişkilerinin ilerlemesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "IŞİD’in yenilgisinin ardından Bağdat ile Erbil arasındaki diyalog ve iş birliği sorunların çözümüne ve ekonomik kalkınmaya katkı sağladı" ifadelerini kullandı.

“Batı Kürdistan” vurgusu

Barzani Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Batı Kürdistan’da yaşanan son gelişmelerden endişeliyiz. Birçok kanalla iletişim halindeyiz ve Rojava halkının bir felakete maruz kalmaması için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Hamaney’den açıklama

Irak’ın doğudaki komşusu İran’dan da yaşanan olaylarla ilgili önemli açıklamalar geldi. İran’ın dini lideri Ali Hamaney Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, “İran ve Irak, kalpleri ve ruhları birbirine bağlanmış iki ulustur. Düşmanlar nifak tohumları ekmeye çalışıyor, ama başarısız oldular, komploları etkili olmayacak” dedi.

Uluslararası boyut

Rusya’nın Irak krizine müdahil olması meseleye uluslararası bir boyut kazandırmış durumda. Rusya, yaklaşık 5 yıldır dışişleri bakanlığı seviyesinde bir yetkiliyi Irak’a göndermemişti. Lavrov, dün akşam, Bağdat hükümeti Cumhurbaşkanı Berhem Salih’le görüşmeden Bağdat’tan ayrılıp Erbil’e geçti. Ancak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Bağdat hükümeti Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile bir araya geldi. Bağdat hükümeti Meclis Başkanı krizin çözülmesi için göstericilerle görüşmüş ve onlardan taleplerinin yer aldığı listeyi teslim almıştı.