Lavrov BM toplantısını terk etti!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi'ne katılmak üzere geldiği ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamalar ile bir kez daha tüm dikketleri Moskova yönetimine çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi öncesinde New York'ta liderler ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ukrayna'ya yönelik aldıkları kararlar ve kendilerine yönelitilen suçlamalara yanıt veren Lavrov, Kiev yönetiminin sivil noktalara silah yerleştirdiği iddiası ile tepki topladı. 

Kiev yönetiminin Donbass'ta savaş suçları işlediğine dair kanıtları olduğunu iddia eden Lavrov, "Kiev rejiminin 2014'ten beri düzenli olarak işlenen suç eylemlerine dair elimizde birçok kanıt var. Rus kolluk kuvvetleri, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nden meslektaşlarıyla iş birliği içinde ve dikkatli bir şekilde bunları kayıt altına alarak araştırıyor" ifadelerini kullandı. 

Toplantı salonuna 90 dakika geç gelen Sergey Lavrov, Ukrayna ve Batılı ülkelerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini savundu: "Asıl mahkemede onlar yargılanmalı" dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanı, öfke dolu konuşmasının ardından BMGK salonunu terk etti.