Laura Cabrera: AB'nin güçlü ülkeleri Türkiye'nin etkisini artırmasından çekiniyor

İspanya seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci Cabrera, Avrupa'da yükselen aşırı sağın tüm kesimler için endişe uyandırdığını söyledi. İspanyol gazeteci Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik açıklamalarda da bulunurken, AB'nin güçlü ülkelerinin Türkiye'nin etkisinden rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

İspanyol gazeteci ve 120 Minutos (120 Dakika) programı koordinatörü Laura Bueno Cabrera, İspanya seçimlerine ilişkin Intell4 Global Strateji Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu. İsmail Okan'ın sorularını cevaplayan Cabrera, İspanya ve Avrupa'da yükselen aşırı sağcı oluşumların tüm taraflar için büyük bir tehdit konumunda olduğunu ifade etti. Cabrera, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunurken, AB'nin güçlü ülkelerinin Türkiye'nin Avrupa'daki etkisini artırmasından korktuğunun altını çizdi. Türkiye'nin birçok konunun çözümünde kilit rol oynadığını belirten Cabrera ayrıca, Türkiye'nin AB üyesi olmasının zamanının geldiğini söyledi.

"Aşırı sağın ortaya çıkışı sol seçmeni harekete geçirdi"

İspanya seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

"İspanya'da demokrasiye geçişten bu yana en hassas seçim dönemindeyiz. Siyasi sahnede aşırı sağın ortaya çıkışı sol seçmeni harekete geçirdi. Bu nedenle seçimlere katılım da yüksek oldu. Seçime katılım oranı tüm ülkede yüzde 75'i aştı. 2016 seçimleri ile kıyaslandığında neredeyse 9 puanlık bir fark var. İspanya'da her zaman sol oyların uyuyakaldığı söylenirdi. Bu yüzden genel seçimler öncesi aşırı sağcı Vox partisinin ortaya çıkması ve Endülüs'teki seçimlerde 12 sandalye kazanması dikkat çekti. Endülüs'te Halk Partisi ve Vatandaşlar hareketinin Vox ile hükümet için uzlaşması, kendi ılımlı seçmenleri için bile iyi bir şey değildi. Bunun kanıtı son seçimde Halk Partisi'nin tarihinin en kötü sonucu elde etmiş olmasıdır."

"Toplum, Pedro Sanchez'e güven duyduğunu gösterdi"

Pedro Sanchez'in yeni döneminde neler değişecek?

"Toplum, Pedro Sanchez'in dokuz aylık Başbakanlık sürecinde uyguladığı politikayı sürdürmesi için ona güven duyduğunu gösterdi. Halkın sosyal haklarının genişletilmesi, asgari ücretin artırılması, evrensel sağlık hizmetlerine ulaşılması, ücretsiz ve kaliteli eğitim, İspanya'da çok sayıda bulunan güvencesiz işlere son verilmesi ve emeklilik aylığının artırılması... Tüm bu programları yerine getirmeyi başarırsa halkın yaşam standartları çok daha farklı bir yere gelecek. Özellikle benim için önemli olan, uğrunda savaştığım şey Refah Devleti. Zenginlerin orta sınıftan daha fazla vergi ödediği ve ne kadar paranız olursa olsun hepimizin aynı fırsatlara ulaşabildiği bir sistemin yürütülebilmesini umuyorum."

"Aşırı sağın yükselişi her için tehlikeli"

Neden aşırı sağ partiler büyük bir karşılık buluyor? Avrupa'da yükselen aşırı sağ örgütler hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Hem İspanya'da hem de Avrupa'nın geri kalanında aşırı sağın yükselişi herkes için bir tehlikedir. Aynı zamanda kadınlar olarak on yıllardır elde ettiğimiz hak ve özgürlüklerin, özellikle kamusal alanda aşırı sağ ideolojilerle yok olması söz konusu. Refah devleti, sağlık ve eğitimi özelleştirmek isteyen politikacıların ayakta kalması zor görünüyor. Özgürlüğe ve eşitliğe karşı aşırı görüşlerin yönetimi ele alması şüphesiz felaket olurdu."

"İspanya ekonomisi henüz güvenli sayılmaz"

İspanya güçlü bir ekonomik kriz yaşadı. Şu an durum nasıl? İspanyol ekonomisi güvenli mi yoksa hala tehdit altında mı?

"İspanya ekonomisi henüz güvenli sayılmaz. Toplum olarak hala iyileşmeyen noktalar var. Çok güçlü bir kriz yaşadık. İşsizlik, risk primleri, emlak balonu gibi konular bir zamanlar çok para harcanan ve devam eden sorunların başında. Birçok insan çalışıyor ama sosyal statülerinde hiçbir gelişme yok. Birçok kişiye iş imkanı sağlanıyor ama bunlar sağlık güvencesi olmayan, düşük ücretli meslekler. Aslında şu anda ana İspanyol başkentlerinde yaşıyoruz: Madrid ve Barselona. Ama bir ev kiralamak bile imkansız. Fiyatlar fahiş. Gençler çok hazır ama iş bulamıyorlar ya da buldukları iş herhangi bir güvence sunmuyor. Bu nedenle birçoğu aileleriyle yaşıyor ya da ortak dairelerde çok küçük ve pahalı odalar kiralıyor. Böylesi şartlarda genç kesimin kendini özgür bırakması imkansız görünüyor."

"Venezuela'da yaşananlar oldukça üzücü"

Venezuela krizi İspanya'yı nasıl etkiliyor?

"Şu an Venezuela ve İspanya arasındaki ilişkiler gergin seyrediyor. Her iki ülke arasındaki ticari ilişkileri etkileyen bir durum bu. Venezuela'daki kriz sürecinde oluşan güvensizlik ortamı birçok şirketin ülkeyi terk etmesine neden oldu. O zamandan beri, ihracat hacmi yüzde 43 oranlarında düştü. Iberia gibi bazı şirketler, mürettebatının Karakas'ta dinlenmesini önlemek için rotasını değiştirdi. Ve duygusal düzeyde zamanında çok sayıda İspanyolun göç ettiği Venezuela gibi bir kardeş ülkenin böylesi bir durumda olması oldukça üzücü. Venezuela çok güçlü, hammadde bakımından zengin bir ülke."

"AB'nin güçlü ülkeleri Türkiye'nin etkisini artırmasından çekiniyor"

Türkiye, İspanya'dan nasıl görünüyor? Türkiye'nin AB için önemi nedir?

"Bence Türkiye'nin AB'ye dahil olması önemli. On yıllardır bunun için mücadele ediyor ve AB'nin bir parçası olma zamanı geldi. Türkiye'nin AB'ye katılmasına karşı çıkan ülkeler Türkiye'nin henüz gerekli kriterleri güvence altına almak için hazır olmadığını iddia ediyor. Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. AB'nin güçlü ülkeleri, Türkiye'nin ekonomisi ve nüfusu ile AB'de daha fazla ağırlığa sahip ülkelerden biri olabileceğinden çekiniyor. Çünkü Türkiye, AB'ye üyeliği durumunda Avrupa Parlamentosu'nda Almanya'dan sonra temsil edilen en yüksek katılımlı ikinci ülke olacak. Türkiye büyük bir pazara sahip, ekonomik büyümesi belirgin bir şekilde görülebiliyor. Aynı zamanda çok güçlü bir yenilenebilir enerji endüstrisi var ve bu çok olumlu. Birçoğumuz mültecilerin dramı ya da DEAŞ'a karşı mücadele gibi uluslararası krizlerin çözümünde Türkiye'nin kilit bir ülke olabileceğini düşünüyoruz."