Latin Amerika'nın hangi ülkelerinde çete olayları yaşanıyor?

Latin Amerika'nın birçok ülkesinde çete olayları yaşanıyor. El Salvador, Ekvador ve Honduras ülkede yaşanan çete olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan etti. Peki, diğer ülkelerde neler oldu?

Ocak 2019’da Nikaragua’da dört polis memuru, bir suç çetesinin üyeleri tarafından öldürüldü. Nikaragua Ulusal Polisinden yapılan açıklamada; dört polis memurunun, uyuşturucu kaçakçılığı yapan Kosta Rika merkezli bir çeteye mensup silahlı kişiler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

110

2021 yılının ilk dokuz ayında Venezuela’nın sınır eyaletlerinde 742 cinayet işlendi, 248 kişi hakkında kayıp duyurusunda bulunuldu ve 260 silahlı çatışma kayıtlara geçti.

210

Kasım 2021’de Panama’da düzenlenen Squid Game temalı partide iki çete arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada sekiz kişi hayatını kaybetti, yedi kişi de yaralandı.

El Salvador ülkedeki çeteler nedeniyle ciddi güvenlik sorunları yaşıyor. El Salvador Devlet Bakanı Nayip Bukele ülkede yaşanan çete olayları nedeniyle mart ayı sonlarında olağanüstü hal ilan etti. 

Mayıs ayında da Ulusal sivil polis gücü, Twitter'dan yaptığı açıklamada ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana 50 gün geçtiğini ve bu süre zarfında 30 bin 506 kişinin tutuklandığını söyledi.

410