Wuhan'dan korkutan haber! Langya virüsü 35 kişiye bulaştı...

Dünya genelinde altı milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koroanvirüs (Covid-19) pandemisinin ilk görüldüğü Çin'in Wuhan kentinde Langya virüsü, 35 kişiye bulaştı.

2019 yılının son aylarında Çin'in Wuhan kentinde tespit edilen koronavirüsün (Covid-19) dünya genelinde yayılmasının ardından altı milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. Birden fazla varyantı ile Covid-19 riski her geçen gün artarken Çin’in iki eyaletinde çok ölümcül olan Lagya virüsünün tespit edildiği bildirildi. 

Bilim insanları ve yetkililer, Çin'in doğusundaki Henan ve Shandog bölgelerinde 35 kişinin yeni tespit edilen Langya virüsü nedeniyle enfekte olduğu belirtildi. 

Vakaların yüzde 75'inin hayatını kaybetmesine neden olan bir virüs ile aynı kökenden gelen Langya'nın hayvanlardan insanlara bulaştığı iddia edildi. 

Langya virüsü bulaşanların semptomları ise şu şekilde sıralandı:

– Yüksek ateş
– Halsizlik (yüzde 54’ü)
– Öksürük (yüzde 50’si)
– İştah kaybı (yüzde 50’si)
– Kas ağrısı (yüzde 46’sı)
– Mide bulantısı (yüzde 38’i)

Çin'de, Langya virüsü bulaşanlar arasında ölen olmadığı belirtilirken Langya'nın sivri faregiller türünden insanlara bulaştığı düşünülüyor. 

Damlacık yoluyla bulaşan ve genelde yarasalarda bulunan ölümcül bir patojen olan Nipah vitüsü ile aynı aileden gelen Langya tespit edilenlerin karaciğer ve böbrek sorunları yaşayanların da olduğu belirtildi. 

İlk olarak 1999'da Malezya ve Singapur'da tespit edilen Nipah virüsüne yakalanan 300 kişiden 100'ü hayatını kaybetmişti.