DSÖ'den dünyaya lambda varyantı uyarısı

Covid-19'un en fazla görüldüğü ve binlerce kişinin ölümünün ardından sokak gösterileri ile gündeme gelen Latin Amerika'da lambda varyantı alarmı verildi! Dünya Sağlık Örgütü'nden de uyarı geldi.

Koronavirüsün ilk mutasyonu alfa varyantı olarak adlandırılmış, alfa varyantının mutasyonuna ise delta denişmişti. İngiltere'de artan rakamlar delta plus olarak nitelendirilirken virüsün en fazla görüldüğü Latin Amerika ülkelerinden kritik bir uyarı geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Viral Hastalıklar Uzmanı Dr. Jairo Méndez-Rico, Deutche Welle'de yer alan açıklamasında "Şimdiye kadar Lambda varyantının daha agresif olduğuna dair bir kanıt yok. Daha yüksek bir enfeksiyon oranı olasılığı olmasına rağmen, Gama veya Delta varyantları ile karşılaştırmak için henüz yeterince güvenilir çalışmalarımız bulunmuyor" ifadeleri yer aldı. 

İlk olarak 2020 Ağustos'ta Peru'de tespit edilen lambda varyantı, Brezilya, Arjantn ve Şili'de de tespit edilen vakalar arasında yer alıyor. 

Peru'da yapılan bir araştırmaya göre bulaşma vakalarının yüzde 80'inden fazlasının lambda varyantı olduğu ve ülkenin geçtiğimiz ay küresel çapta en yüksek ölüm oranlarına ulaştığı tespit edildi. 

Lambda varyantının belirtilerine dair net bir açıklama yapılmazken, Hindistan'dan Türkiye'ye yayılan delta varyantına Türkiye'de de rastlandı. Yapılan incelemelerde, Türkiye'de tespit edilen 134 vakanın 82'si İstanbul'da. Delta varyantına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3 ve diğer illerimizde de bir, iki şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü" dedi.