Covid-19'a yeni çözüm: Lama antikoru spreyi

ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, lamadan aldıkları Cormac adlı nano antikorların Covid-19'a karşı etkili olduğunu ve insanlar için burun spreyi olarak kullanılabileceğini tespit etti.

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki (NIH) bilim insanları, lama, deve ve alpaka gibi hayvanlarda bulunan nano antikorların Covid-19 tedavisinde ve virüsü önlemede kullanılabileceğini keşfetti.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, lama, alpaka ve deve gibi hayvanlarda bulunan NIH-CoVnb-112 antikorunun insanlardaki antikorlara oranla hem daha küçük hem de 10 kat güçlü olduklarını, bu kapsamda corona virüsü tedavisinde ve hastalığı önlemede etkili olabileceğini ifade etti.

ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Laboratuvar deneyleri, Cormac adlı lamadan alınan nano antikorun, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin proteinine yapıştığını ve etkisiz hale getirdiğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten ekipten Profesör David Brody, “Bu anti-Covid-19 antikorunun (lama nano antikoru) corona virüsü salgınıyla mücadelede oldukça etkili ve çok yönlü olabileceğini umuyoruz” dedi.

ONDA BİRİ AĞIRLIĞINDA

DHA'da yer alan habere göre, bu nano antikorların doğal olarak deve, lama ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemleri tarafından üretildiği ifade edildi. Bilim insanları ortalama olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık onda biri ağırlığında olduğunu, ayrıca daha ucuz ve mühendisliğinin daha kolay olduğunu vurguladı.

İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin, salgını frenlemeye yardımcı olabilecek lama nano antikorları topladığı bilgisi paylaşıldı.