Et endüstrisinin sonu mu geliyor?

Hayvansal gıda ürünlerinin, sera gazı salımına yol açması iklim değişikliğini önemli ölçüde etkilerken, laboratuvarda üretilen yapay et endüstrisi son yıllarda büyük bir gelişme kaydetti. Peki, nedir bu yapay et? Laboratuvarda üretilen et endüstrisine dair merak edilen tüm detaylar...

Hayvansal gıda ürünlerinin, sera gazı salımına yol açması iklim değişikliğini önemli ölçüde etkiliyor. 
Bilim insanları vegan tüketimi destekleyen açıklamalar yaparken, alternatif gıda çeşitleri de üretiliyor. Bu alternatif gıda besinlerinden en önemlisi laboratuvarda üretilen yapay etler. Araştırmacılar, 2025’e kadar laboratuvarda üretilen etlerin seri üretimine geçileceğini öngörüyor. 
113
ET ENDÜSTRİSİNİN SONU GELİYOR

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, her fırsatta et tüketimini durdurma ve yapay ete geçme çağrısında bulunuyor. Gates yapay etleri gıda sektörünün geleceği olarak görüyor ve gerek bitkisel bazlı gerek laboratuvarda hücre klonlaması yöntemi ile üretilen etlerin küresel ısınma ile mücadelede hayati önem taşıdığına inanıyor.
213
Hayvancılığa gerek kalmayınca metan gazı salınımının azalacağını, hayvanlar için kullanılan arazilerin bitkisel tarım için kullanılacağını ve bu şekilde daha fazla sayıda insana gıda temin edilebileceğini aktaran Gates, sadece iklim krizinin değil açlığın da çözümünün yapay etlerden geçtiğini ifade ediyor.

Laboratuvar ortamında üretilen bu etlerin, önümüzdeki yıllarda küresel et sanayinin yüzde 10'unu oluşturacak kadar gelişeceği öngörülüyor.

Nitekim onlarca şirket, hem etik kaygıları olan hem de et yemekten vazgeçemeyenleri cezbetmeye yönelik kültür eti ürünlerini piyasaya sürmek için seferber oldu.

413