Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları koronavirüs (Covid-19) nedeniyle silinecek mi?

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve milyonlarca kişinin işsiz kalmasına neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19), ekonomik tedbirleri de beraberinde getirdi. Birçok ülke resesyondan kaçabilmek için önlemlerini artırırken, Türkiye'de de koronavirüs nedeniyle yeni bir ekonomik paket düzenlendi. Sosyal medya üzerinden işsiz kaldıklarını yetkililere duyurmaya çalışan milyonlarca genç ise Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları için bir anket başlattı. Peki, KYK borçları silinecek mi?

Çin’in Vuhan kentinden yayılan ve Türkiye’de 30 kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), binlerce kişinin iş tanımını değiştirirken, binlerce kişinin de işsiz kalmasına neden oldu.
 
Sosyal medyada açtıkları hastag ile işsiz kaldıklarını belirten milyonlarca genç, kredi borçlarını ödeyemedikleri için hükümetten KYK borçlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapmasını talep etti.

Evlerine gıda almakta zorluk çektiklerini ve kredi borçlarını ödeyemeyeceklerini söyleyen milyonlarca genç, iş yerlerinin ücretsiz izin vermesinden dolayı zorluk yaşıyor. Hem işsiz kalan hem de maaş alamayacak olan bu vatandaşlardan çoğu , işsizlik maaşı şartlarını da henüz taşımıyor.
 
Bu kapsamda sosyal medyada yapılan ankette, üç soru gündeme geldi.
 
Bunlardan ilki KYK borçlarını koronavirüsü nedeniyle işsiz kaldığı için ödeyemeyen binlerce gencin ‘ertelensin’ talebi.

Ankete yanıt veren gençlerde birçoğu, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulmakta zorlandığı için KYK borçlarının silinmesini istiyor.
 
Gençler üçüncü seçenek olarak ise, faizleri ile birlikte ana paranın çok üstünde olan KYK borçlarının, faizlerin silinmesini ve ana paralarını ödemek istiyor. Ödemeleri taksitle yapmak isteyen gençler, anketi cevaplamaya devam ediyor.