Kuzey Kore’nin Füze Denemeleri

Yapmış olduğu füze denemeleri ile sürekli gündemde kalan ve dünyaya endişe veren Kuzey Kore, son günlerde füze denemelerini artırdı. Son 9 günde 3 kere füze denemesinde bulunan Kuzey Kore’den son gelişmeler. ABD’den ne yanıt geldi? Müzakere süreci nasıl ilerliyor?

Kuzey Kore’nin Füze Denemeleri

Yaşanan Son Gelişmeler 

Tarih boyunca siyasi, askeri, ticari ve diğer tüm ilişkilerinde sorun yaşayan ABD ve Kuzey Kore, geçtiğimiz yıllarda Kuzey Kore’nin nükleer füze denemeleri sebebiyle savaşın kıyısından dönmüştü. Kuzey Kore’nin nükleer silah üretimi yapması, tehlikeli füze denemeleri, ABD’nin müttefiki olan Japonya ve Güney Kore Devletleri için risk oluşturması, iki tarafın da birbirlerine yöneltmiş oldukları sert tehditler krizin boyutunu artıran faktörlerdendir. Daha sonrasında ise, ekonomik olarak zor günler geçiren ve ABD’nin yaptırımları karşısında direniş gösteremeyen Kuzey Kore, ABD ile müzakere masasına oturmak zorunda kaldı.. Bu görüşmelerin ilki 2018 yılının haziran ayında Singapur’da gerçekleşti. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen bu zirve, tarihi nitelikteydi. Bu zirve sebebiyle tarihte ilk kez ABD Başkanı ile Kuzey Kore Lideri yan yana gelmiş oldu. İki Devlet Başkanı bu zirvenin ardından dört maddelik bir anlaşma imzaladılar. Yapılan bu anlaşmada özellikle Kore Yarımadası’nın Nükleer silahlardan arındırılması ile ilgili olan madde dikkat çekti. 

İki lider arasında gerçekleşen ikinci görüşme 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’ın Başkenti Hanoi’de gerçekleşti fakat Kuzey Kore’nin yaptırımlar tamamen kalksın talebine ABD’nin olumsuz yanıt vermesi sebebi ile sonuç alınamadı. 
G20 zirvesi sonrası tarihi buluşma 

İkili arasında üçüncü görüşme ise Japonya’da gerçekleşen G20 zirvesi sonrası 30 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşti. Japonya’dan dönen ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Kuzey Kore-Güney Kore sınırında bulunan “silahsızlandırılmış bölgede” görüştü. Bu buluşma, Kuzey Kore’ye ilk kez bir ABD Başkanı’nın ayak basması sebebi ile tarihi nitelikteydi.  

Bu görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump; Nükleer müzakere sürecinin devam edeceğini, sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi gerektiğini, nükleer müzakere süreçlerinin yeniden başlaması konusunda Kuzey Kore liderinin de hemfikir olduğunu, yaptırımların süreceğini fakat bu süreç sonunda birtakım değişikliklerin olabileceğini, Kuzey Kore’nin nükleer füze denemesi yapmamasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Donald Trump bu görüşme için;” Kapsamlı bir anlaşmayı dört gözle bekliyoruz. Bu tarihi bir gündü” ifadelerini kullandı. Görüşme sonrası Trump, Kuzey Kore liderini Beyaz Saray’a davet edebileceğini belirtirken, Kim Jong-un da Trump’u Başkent Pyongyang’a davet etmekten onur duyacağını ifade etti. 

Trump’un ziyaretine övgü 

Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında bulunan silahsızlandırılmış bölgede gerçekleşen bu buluşma sonrasında, dış dünyaya kapalı ve mesafeli bulunan Kuzey Kore’nin devlet televizyonu KCNA’dan ilginç bir yorum geldi. Kuzey Kore devlet televizyonu, Donald Trump’un bu ziyaretini “muhteşem ve tarihi bir an” olarak nitelendirdi. Belirttiğimiz gibi dış dünyaya kapalı olan, tam anlamıyla özgürlüğü söz konusu olmayan, sınırlı bir kapasiteye sahip olan ve ABD’yi baş düşman olarak gören medyanın bu yorumu dikkat çekti. 
Kuzey Kore’den dikkat çeken açıklama 
Trump’un tarihi ziyaretinin ardından birkaç gün sonra, tarih 4 Temmuz’u gösterdiğinde Kuzey Kore’den bir açıklama geldi. Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler delegasyonu yaptığı açıklama ile ABD’yi düşmanca eylemlerde bulunmakla ve yaptırımları ısrarla sürdürmekle suçladı. Ayrıca ABD’yi “Kore Yarımadası’ndaki huzuru bozmaya çalışmakta” gibi ifadelerle suçlamalarını sürdürdü. 

Yeni Füze Denemeleri 

Son bir hafta içerisinde üç füze denemesinde bulunan Kuzey Kore’de, ilk deneme 25 Temmuz günü gerçekleşti. G20 zirvesinin ardından gerçekleşen Trump-Kim görüşmesinden sonra ilk füze denemesini gerçekleştiren Kuzey Kore için Güney Kore birtakım iddialarda bulundu. Kuzey Kore’nin yeni bir silah denediğini söyleyen Güney Kore, Kuzey Kore’nin denediği füzelerden birinin menzilinin 700 kilometre olduğunu ifade etti. Ayrıca Güney Kore tarafından bu menzilin mesafesi bir önceki denemelere kıyasla çok uzun bulundu. Füzelerin Wonsan şehrinden fırlatıldığını iddia eden Güney Koreli bir yetkili, Kuzey Kore’ye karşı uyarılarda bulundu. 

Tarih 31 Temmuz’u gösterdiğinde Kuzey Kore’den bir füze denemesi daha geldi. Güney Koreli yetkililerin belirtmiş olduğu ifadelere göre, Kuzey Kore’nin Doğu kıyısındaki Hodo Yarımadası’ndan iki balistik füze fırlatıldığı ve füzelerin Japon Denizine düştüğü belirtildi. Füzelerin 30 kilometre yükseğe ulaşabildiği ve 250 kilometre havada kaldığı belirtilen ifadeler arasındaydı. Japonya Savunma Bakanlığı ise bölgelerine balistik füzelerin düşmediğini açıkladı. 

2 Ağustos sabahı ABD tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin 9 günde 3’üncü defa kısa menzilli balistik füze denemesini gerçekleştirdiği kaydedildi. Güney Kore yetkilileri, füzelerin Yonghung’dan Japon Denizi tarafına doğru fırlatıldığını açıkladı.  
Böylece Kuzey Kore 9 günde 3 kere füze denemesinde bulunarak ABD ve müttefikleri Güney Kore ile Japonya’nın endişelerini artırdı.  

Trump’tan gelen yanıt 

ABD Başkanı Donald Trump, gerçekleşen füze denemeleri sonrası sessizliğini bozdu ve sosyal medya üzerinden yanıt verdi. Trump yaptığı açıklama ile, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği füze denemelerinin Singapur’da yapılan anlaşmaya aykırı olmadığını, herhangi bir ihlal gerçekleşmediğini ifade etti. Açıklamalarına devam eden Trump; “Başkan Kim, ülkesi için muazzam ve güzel bir vizyona sahip. Yalnızca benim başkanı olduğum ABD bu vizyonu gerçeğe dönüştürebilir. O bunu yapacaktır çünkü bunu yapmamaktan kaçınan oldukça zeki biri ve beni hayal kırıklığına uğratmaz” ifadelerini kaydetti. 

Tatbikatlar Devam Edecek 

Öte yandan; ismini açıklamayan bir Pentagon yetkilisi, Reuters'e bir açıklama yaparak Güney Kore ile yapılan tatbikatların devam edeceğini ve Kuzey Kore’nin füze denemelerinin buna engel olamayacağını bildirdi.  

Yaşanan Gelişmelere Baktığımızda 

Her ne kadar iki tarafın da geçmiş senelerde olduğu gibi tehdit dili içeren açıklamalardan kaçınmaları, ikili zirvelerde bir araya gelmeleri, ticari ve askeri olarak anlaşmalar yapmaları söz konusu olsa da; ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarının devam etmesi, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini sürdürmesi, yapılan görüşmelerden sonra somut bir adım atılamaması, askeri ve ekonomik anlaşmaların tam olarak uygulanmaması iki devlet arasında yaşanan endişe verici gelişmelerin devam edeceğini göstermekte..