Kim Yo-jong: “Güney Kore’nin düşmanca politikalardan vazgeçmesi gerekiyor”

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’ın kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore ile ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’ın kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore’nin “düşmanca politikalardan” vazgeçmesi halinde müzakerelere devam edebileceklerini söyledi.

Kim, iki taraf arasında savaşın sona erdiğine dair resmi açıklama konusunda istekli olduklarını belirtirken, bunun yapılabilmesi için ise karşılıklı saygının oluşması ve ön yargıların ve düşmanca politikaların terk edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kim, “Güney Kore çifte standartlarıyla bizi kışkırtıp her adımda eleştirdiği geçmişinden uzaklaşır, söz ve eylemlerinde samimiyeti geri getirir ve düşmanlığından vazgeçerse ilişkilerin yeniden kurulması ve geliştirilmesi konusunda yakın iletişimi yeniden başlatmaya istekli oluruz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’nin 25 Haziran 1950’de Güney Kore’yi işgal etmesiyle başlayan ve 27 Temmuz 1953’te ateşkes ilan edilen Kore Savaşı, bir barış anlaşmasının imzalanmaması nedeniyle teknik olarak hala devam ediyor.