Kuzey Kore'de Covid-19'a karşı çay ve tuzlu su önerisi

Ülkede koronavirüs (Covid-19) vakalarının tespit edilmesinin ardından tedbirlerini artıran Kuzey Kore'de iktidar partisinin yayın organı Rodong Simnun virüse yakalananlara bitki çayları ve tuzlu su gargarası önerdi.

Koronavirüsün (Covid-19) tespit edildiği 2019 yılında ilk tedbir olarak sınırlarını kapan Kuzey Kore'de, 28 Kasım 2020'de virüse yakalanan iki kişi için idam emri verilmiş, denizde balık tutmak yasaklanmış ve başkentin de kapatıldığı da basına yansımıştı. 

Geçtiğimiz hafta ülkede yeniden tespit edilen koronavirüs (Covid-19) Omicron varyantının ardından vaka sayıları hızla yükseldi. Kısa sürede bir milyona ulaşan vaka sayılarının ardından Covid-19'a bağlı ölümleri bildiren Kuzey Kore'de devletin yayın organları da halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yayınlara başladı. 

Anti-viral ilaçlara erişimi olmayan ve aşılanmamış bir topluma sahip ülkenin televizyon kanallarında yayınlanan haberler dünya kamuoyundan tepki topladı. 

Covid-19'a bağlı ateş ile mücadele etmek ve öksürüğü dindirmek için iktidar partisi gazetesi  Rodong Simnun zencefil, hanımeli çayı veya söğüt yaprağı çayı önerdi. Yalnızca semptomların hafifletilmesinde kullanılan bitki çayları Covid-19'a karşı bir tedavi yöntemi olmadığı biliniyor. 

Devlet medyası çay önerisinden kısa süre sonra da Covid-19'a bağlı öksürüğün hafiflemesi için gece gündüz tuzlu su gargarası yapan bir çiftin röportajını yayınladı. 

Bir "antiseptik çözelti" olan tuzlu suyun yapılabilmesi için Başkent Pyongyang'a bin ton tuz gönderildi.