Kuzey Kore’de koronavirüsten sonra yeni bir bulaşıcı hastalık başladı

Kuzey Kore’de yeni bir bulaşıcı hastalığın yayıldığı bildirildi. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’ın yeni hastalıkla mücadele edenler için kendi özel ilaçlarını bağışladığı belirtildi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı, Devlet Başkanı Kim’in, ülkenin güneydoğusundaki Haeju kentinde akut bağırsak enfeksiyonu teşhisi konulanlar için ailesine ait özel ilaç stoklarını sunduğunu belirtti.

Kuzey Kore medyasında yer alan haberlerde, 26 milyonluk ülkede 4,5 milyondan fazla kişinin tanımlamayan ateşli hastalığa yakalandığı dile getirildi. Haberlerde ayrıca, 73 kişinin söz konusu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

1990’lardan bu yana sağlık sisteminin altyapısında sorunlar yaşanan ve su arıtma tesislerinin yetersiz kaldığı Kuzey Kore’de, bu tür hastalıkların sık sık meydana geldiği belirtiliyor.

Ülkede son dönemde artan akut bağırsak enfeksiyonu salgınının ne derece ciddi olduğu bilinmezken, Kuzey Kore lideri Kim’in halkın sorunlarıyla ilgilenen bir lider profili oluşturmaya çalıştığı yönünde yorumlar yapılıyor.

Kuzey Kore hükümeti, geçtiğimiz ay yüksek ateşle belirti gösteren hasta sayısının arttığını açıklamıştı.