Kuzey Kore lideri Kim pandemiyle mücadele için orduyu görevlendirdi

Pandeminin başından bu yana ilk kez koronavirüs vakası bildiren Kuzey Kore, salgınla mücadele için orduyu görevlendirdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkedeki ilk koronavirüs vakalarının bildirilmesinin ardından orduyu yetkilendirdi.

Devlet medyası KCNA, vakaların hızla arttığını ve bir milyondan kişinin hastalandığını aktardı. 50 kişinin ateşli hastalıktan hayatını kaybettiği kaydedilse de ülkedeki test yetersizliği nedeniyle kaç kişinin Covid pozitif olduğu belirlenemedi.

Sağlık yetkililerini “sorumsuzlukla” suçlayan Kim Jong Un, ulusal ilaç rezervlerinin dağıtımıyla ilgili ordunun aktif rol oynayacağını açıkladı. Kim, ülkede hızla yayılan salgını “büyük bir felaket” olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore, pandeminin başından bu yana ülkeye teklif edilen aşı ve test yardımlarını geri çevirdi. Ülkedeki aşı eksikliği ve sağlık sistemindeki kötü işleyişin de Kuzey Koreliler için yüksek risk oluşturabileceği düşünülüyor.

Diğer yandan, ülkede yaşanan gıda krizinin de pandemiyle birlikte derinleşebileceğinden endişe ediliyor. Dünya Gıda Programı, Kuzey Kore’deki 25 milyon insandan 11 milyonunun yetersiz beslendiğini tahmin ediyor.