Kuzey Kore Covid-19 kaynaklı ilk ölümü bildirdi

Kuzey Kore, pandeminin başından bu yana bildirdiği ilk Covid-19 vakasının ardından altı kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkede on binlerce kişinin Covid-19 semptomları taşıdığı bildirildi.

Kuzey Kore devlet medyasının bildirdiğine göre, biri Covid-19 pozitif olan altı kişi, ateş gibi semptomlar gösterirken hayatını kaybetti. Semptom gösteren 187 bin kişinin “tecrit ve tedavi edildiği” kaydedildi.

Uzmanlar virüsün ülkede bir süredir var olduğuna inanırken, yetkililer ilk vakayı perşembe günü açıkladı. Başkent Pyongyang'da Omicron varyantının görüldüğü ve ülkede bir salgının yaşandığı bildirildi.

Bugün yapılan açıklamada ise salgının başkentin ötesine geçtiğini belirtilerek, "Nedeni tespit edilemeyen bir ateş semptomu, nisan ayının sonundan itibaren ülke genelinde hızla yayıldı" ifadeleri kullanıldı. Yaklaşık 350 bin kişinin ateş belirtileri gösterdiği söylenirken, kaçının Covid-19 pozitif olduğu bildirilmedi.

Uzmanlar, 25 milyonluk Kuzey Kore nüfusunun aşılama programı ve yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle savunmasız olduğunu vurguladı. Kuzey Kore pandeminin başından bu yana diğer ülkelerden gelen aşı tekliflerini reddetmiş ve sınırlarını kapatarak potansiyel bir salgını önleyeceğini savunmuştu.

Güney Kore, perşembe günkü açıklanan ilk vakanın ardından insani yardım teklifinde bulunduğunu söyledi. Ancak Pyongyang’dan henüz yanıt verilmedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, bir sağlık merkezini ziyaret ederek salgının ülke genelinde yayıldığı bilgisini aldı. Durumu “acil bir halk sağlığı krizi” olarak nitelendiren Kim’in ilk kez maske kullandığı kameralara yansıdı.