Kuzey Kore Covid-19 için Güney Kore'yi suçladı

Omicron varyantının kısa sürede yayıldığı Kuzey Kore'den Güney kore'yi suçlama. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, koronavirüsün ülkeye balonlarla geldiğini iddia etti.

Dünya genelinde 2019 yılından bu yana milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs (Covid-19) son olarak Kuzey Kore'de görülmüştü. 

Sınırlarının kapalı olmasına rağmen Covid-19'un omicron varyantının hızla yayıldığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un salgının Güney Kore'den kaynaklandığını iddia etti. 

Devlet medyasında yer alan haberlerde salgının Güney Kore sınırından gelen "yabancı şeylere dokunmaları" ile başladığı iddialarına yer verildi. 

Haberde, 18 yaşındaki bir asker ve beş yaşındaki bir çocuğun nisan ayında Güney Kore sınırına yakın Ipho kasabasında "yabancı şeyler" ile temas etmesinin ardından Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı bilgisine yer verildi. 

Salgın önleme merkezi tarafından yayımlanan makalede Güney Kore sınırı boyunca yabancı şeylere dikkat edilmesi ve nereden geldiklerinin takip edilmesi uyarısı yaparken vatandaşlardan, aktivistlerin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u eleştiren broşürlerin yanı sıra insani yardım göndermek için sınırın ötesine balonlar uçurduğu bölgeden gelen nesnelere karşı dikkatli olmaları istendi.