Kuzey Kore’den yeni füze denemesi

ABD’li ve Güney Koreli yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, Kuzey Kore’nin hafta sonu iki kısa menzilli füze ateşlediği duyuruldu. Bu, ABD Başkanı Joe Biden döneminde ilk füze denemesi oldu.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin Japonya ve Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyaretlerin ardından çarpıcı bir gelişme yaşandı.

Biden yönetiminden iki üst düzey yetkili yaptığı basın açıklamasında, Kuzey Kore’nin hafta sonu iki kısa menzilli füze ateşlediği duyurdu. İsmini vermek istemeyen yetkililer, bu faaliyetin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi test yasakları kapsamında olmayan silah sistemlerini kapsadığını ifade ettiler.

Yetkililer tarafından, Washington yönetiminin Pyongyang yönetimi ile hala diyaloga açık olduğu vurgulandı.

Konu hakkında açıklama yapan Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS), iki seyir füzesinin Pazar sabahı ateşlendiğini belirtti. İsmini vermeyen bir yetkili, “Ateşledikleri balistik füzeler değil, seyir füzeleriydi ve unsurlarımız tarafından tespit edildi” şeklinde konuştu.

Kuzey Kore’nin bu füze denemesi, Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra gerçekleştirilen ilk deneme olarak kayıtlara geçti.

Konu hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden ise, “Savunma Bakanlığımıza göre bu onların her zamanki işleri” şeklinde bir demeç verdi.