Kuzey ve Güney Kore arası iletişim hattı açıldı

Seul ve Pyongyang yönetimleri arasındaki görüşmeler sonucunda Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınır ötesi iletişim hattı yeniden kuruldu.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Blue House ve Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında bir yıldır kapalı tutulan sınır ötesi iletişim kanallarının yeniden açıldığı duyuruldu.

KCNA, iki ülke arasındaki anlaşmaya uygun olarak, iletişim kanallarının salı günü (01:00 GMT) saat 10:00'da yeniden açıldığını söyledi. Ayrıca, "karşılıklı güveni geri kazanma ve uzlaşmayı teşvik etmede büyük bir adım olduğu ve kararın olumlu etkilerinin memnuniyetle karşılandığı” açıklandı.

Blue House ise iletişim kanallarının yeniden açılmasının “Güney-Kuzey ilişkilerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi üzerinde olumlu bir etkisi” olacağını belirtti.

Her iki taraftan da gelen açıklamalarda, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un nisan ayından bu yana yazışmalar yaptığını ve olumlu sonuç verdiğini söyledi.

İletişim hattının yeniden açılması ve ilişkilerin iyileştirilmesi kararının 27 Temmuz 1953’te imzalanan ve Kore Savaşı’nı bitiren Panmunjom Ateşkes Antlaşması’nın yıldönümünde alınması dikkat çekti.

WASHINGTON’A YANIT

Kuzey Kore, Şubat 2019'da Kim Jong Un ve dönemin ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan başarısız zirvenin ardından sınır ötesi bağlar bozulduğu için Haziran 2020'de iletişim hattını kesmişti.

Kuzey Kore müzakerelerinden sorumlu üst düzey ABD diplomatı Sung Kim, haziran ayında Washington'un Pyongyang'lı yetkililerle "her yerde, her zaman, ön koşul olmaksızın" görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Ancak Kim Yo Jong (Kim Jong Un'un kız kardeşi ve danışmanlarından biri) bu teklifi reddetti.

Analistler, iletişim hatlarının sürpriz bir şekilde yeniden kurulmasının Kim'in Washington'a tepkisinin bir işareti olarak görülebileceğini belirtti. 

Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi'nde profesör olan Yang Moo-jin, "İki ülke arası ilişkileri yeniden kurmanın Kuzey'in hem iç hem de dış politikalarına ve siyasetine faydalı olacağına karar vermiş gibi görünüyor. Bu, Kim Jong Un'un Seul ve Washington'a ilk yanıtı olarak okunmalı” yorumunu yaptı.