ABD'li yetkililer, Kuzey Kore'nin Rusya'ya silah yardımında bulunduğunu iddia ediyor

Washington, Kuzey Kore ve Rusya’nın silah anlaşması yaptığını ve Kuzey Kore’nin Ukrayna ile olan savaşında kullanması amacıyla Rusya’ya silah tedarikinde bulunduğunu iddia ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki silah müzakerelerinin son aşamaya ulaştığını ve Kuzey Kore’nin anlaşmayı iptal etmemesi durumunda büyük yaptırımlara maruz kalacağını söyledi.

Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Washington’ın Pyongyang hükümetini Moskova ile yapılacak herhangi bir anlaşma için önceden uyardığını ve Kuzey Kore’nin Ukrayna’daki savaş için Rusya’ya silah tedarikinde bulunması durumunda ağır bir bedel ödeyeceğini vurguladı.

KİM JONG-UN VE VLADİMİR PUTİN GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, başkent Pyongyang'dan hareket ederek zırhlı bir trenle Rusya'nın Vladivostok şehrine gideceğini belirten Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore liderinin bu bölgede 10-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Doğu Ekonomik Forumu'na katılacağını iddia ediyor.

Kuzey Kore liderinin Rusya’ya gerçekleştirmeyi planladığı ziyaret, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun 26 Temmuz’da düzenlediği Pyongyang ziyareti sırasında planlandı.

Aynı zamanda bu ziyarette Rusya'nın Kuzey Kore'ye Çin ile beraber üçlü deniz tatbikatı yapmak amacıyla teklif götürdüğü öngörülüyor.

ABD’li üst düzey yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Kim'in Rusya ziyareti esnasında, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Moskova için daha fazla silah tedarik etme ve diğer alanlarda askeri işbirliği ihtimallerinin ele alınacağını iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore liderinden ülkesi için askeri teçhizat tedarikinde bulunmasını istediğini söyleyen yetkililer, Kim'in de Moskova’dan nükleer enerjili denizaltı yapımı için üst düzey teknoloji sağlamasını istediğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby'nin, Kuzey Kore'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika üzerinden Rusya'ya askeri teçhizat sağladığına yönelik açıklamalarını hatırlatan yetkililer, bu açıklamaların Pyongyang'ı kışkırttığını ve Kuzey Kore'ye ait silahların belli bir bölümünün Ukrayna'daki savaş bölgelerine ulaştığını öne sürdü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Rusya Savunma Bakanı Şoygu'nun Pyongyang yönetimini Rusya'ya askeri teçhizat göndermeye ikna etmek için Kuzey Kore'ye gittiğini ifade etti.

Watson, "Daha önce de uyardığımız gibi Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah görüşmeleri aktif şekilde ilerliyor ve Kim Jong-un'un bu görüşmelerin devam etmesini istediğine ve Rusya'da üst düzey diplomatik temasların yapılmasına ilişkin bilgilere sahibiz." şeklinde konuştu.

ABD’DEN KUZEY KORE’YE RUSYA’YA SİLAH YARDIMI İDDİASI

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Washington yönetiminin Kuzey Kore ve Rusya arasındaki müzakerelerin ileri boyutlara ulaştığını ve bunun son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

Sullivan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Kış mevsimine girerken tahıl depolarına ve büyük şehirlerin altyapılarına saldırmak amacıyla savaş bölgelerinde kullanmak için Rusya’ya silah göndermek, bağımsız bir devletin topraklarını ele geçirmeye çalışmak uluslararası toplumu çok endişelendiriyor. Bu durum Kuzey Kore açısından hiç iyi olmayacak. Uluslararası arenada bir bedel ödemek zorunda kalacaklar” ifadelerini kullandı.

Jake Sullivan’ın bu açıklamaları, ABD Başkanı Joe Biden yönetimindeki üst düzey bir yetkilinin Kim Jong-un ile Vladimir Putin ile arasında gerçekleşmesi beklenen bir toplantının yapılacağını duyurmasının ardından geldi.

Kremlin ise ABD’nin bu iddialarının asılsız olduğunu ve iki devlet başkanı arasındaki görüşmelerde böyle bir konunun gündeme gelmediğini duyurdu.

ABD, aynı zamanda Çin de dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik olarak güçlü rakiplerini, Rusya'ya Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle yardım etmeye karşı sert bir şekilde uyarıyor.

Biden yönetimi, Moskova'yı Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle cezalandırmak amacıyla ağır yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Ukrayna’daki savaş konusunda yapılan açıklamada “Ukrayna silahlı kuvvetleri savaşın devam ettiği hiçbir bölgede zafere ulaşamadı” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna’nın güney tarafında bulunan Zaporijya bölgesinde özellikle son günlerde çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada Ukrayna askeri birliklerinin Zaporijya bölgesindeki birtakım tanksavar hendeklerinin ve yoğun bir şekilde döşenmiş mayın tarlalarının ötesine ulaştığını ve Rus askeri birliklerinin savunmasına karşı önemli derecede ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Ukrayna ordusu ayrıca Rusya sınırları içerisindeki saldırılarını hızlandırarak Rus ordusuna ağır bir darbe vurmayı amaçlıyor.

Rusya'nın Belgorod kentinin valisi Vyacheslav Gladkov pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusu tarafından yapılan "ağır bombardıman" sonucunda en az bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Batılı devletlerin Ukrayna’ya yaptığı yardımlara karşılık olarak ABD karşıtı devletlerin Rusya’ya askeri teçhizat sağlaması ve Rusya ile olan ticari anlaşmalarına devam etmesi, Washington açısından bir anlamda dünya üzerindeki hakimiyetinin sona yaklaştığını gösteriyor.

Son dönemde özellikle Rusya ve Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin sıklaşması ve ticari anlamda önemli boyutlara ulaşması, ABD tarafından Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya silah yardımı yapılması olarak algılanıyor.

ABD’nin böyle bir ortamda Kuzey Kore’ye yaptırım uygulaması ise ekonomik anlamda hem Çin’i hem de Rusya’yı karşısına almak anlamına geliyor.