Kuzey Kore uzun menzilli füze test etti

Kuzey Kore, “stratejik” uzun menzilli seyir füzesi test ettiğini açıkladı. Yeni füzelerin nükleer kapasiteye sahip olabileceği tahmin ediliyor.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, hafta sonu boyunca yeni uzun menzilli seyir füzelerinin test edildiğini duyurdu.

İki yıldır geliştirildiği belirtilen füzelerin, “devletin güvenliğini daha iyi bir şekilde korumak ve düşman güçlerin Kuzey Kore’ye karşı askeri manevralarını güçlü bir şekilde karşılamak için caydırıcı araç” olduğu aktarıldı.

Japonya'nın Kabine Baş Sekreteri Katsunobu Kato gazetecilere verdiği demeçte, füze testleri ile ilgili "endişe duyduğunu" ve durumu takip etmek için ABD ve Güney Kore ile çalışacağını söyledi.

ABD’nin Hint-Pasifik Komutanlığı, Kuzey Kore'nin seyir füzesi fırlatma raporlarından haberdar olduğunu ve “Kuzey Kore'nin askeri programını geliştirmeye, komşularına ve uluslararası topluma yönelik tehditlere odaklanmaya devam ettiğini” vurguladı.

Söz konusu füze testi, ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasından bu yana Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği en önemli testti.

KCNA'ya göre, yeni füzeler Kuzey Kore karasuları ve suları üzerinde havada 7 bin 580 saniye boyunca seyahat etti ve bin 500 kilometre uzaktaki hedefleri vurdu. Uzmanlar, füzelerin nükleer başlıklı olabileceği belirterek, Kuzey Kore’ye karşı uluslararası yaptırımların artırılması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde kuruluş yıldönümü kutlayan ülkenin askeri geçit töreninde tehlikeli madde kıyafeti giyen bir grup dikkat çekmişti. Görüntüler, Kuzey Kore’nin nükleer silah mesajı verdiğini akıllara getirmişti.