Kim Yo-jong'dan Güney Kore'ye yeşil ışık

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore ile müzakerelere yeşil ışık yaktı. Kim, “düşmanca politikalara” son verilmesi halinde Güney Kore ile görüşmeleri sürdürmeye istekli olduklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, iki Kore’ye ve müttefiklerine (Güney’i destekleyen ABD ve Kuzey’in en büyük ekonomik ortağı Çin) 1950 yılından bu yana süren savaşa resmi bir son verme ve yarımadaya barış getirme çağrısında bulundu.

İki Kore arasındaki savaş, 1950 yılında başlamış ve 1953 yılında ateşkesle sona ermişti. Resmi olarak barış anlaşması yapılmadığı için iki ülke arasındaki savaş teknik olarak hala sürüyor.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Ri Thae-song ise Güney Kore’nin bu teklifini “erken” olarak nitelendirerek reddetti.

Ancak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, devlet medyası aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kore’nin söz konusu açıklamasını “takdire şayan” olarak değerlendirdi.

Kim Yo-jong, Güney’in kendilerine karşı “düşmanca politikalar” yürütmeyi sonlandırması halinde teklifi tartışmaya istekli olacaklarını da sözlerine ekledi.

MOON JAE-in GİTMEDEN SAVAŞI BİTİREBİLECEK Mİ?

Güney Kore bu ayın başlarında, Kuzey'in silah test etmesinden saatler sonra denizaltından fırlatılan ilk balistik füzesini test etti. Diğer yandan, Güney Kore’nin ABD ile yürüttüğü yıllık askeri tatbikatlar Kuzey Kore tarafından sık sık eleştiriliyor.

Mart ayında halefi seçilecek olan Güney Kore lideri Moon, Kore yarımadasında 70 yılı aşkın bir süredir devam eden savaşı sona erdirmek istiyor. Ancak iki ülke arasındaki ilişkilerde yıllardır gelişme kaydedilemedi.

Moon, savaşı sona erdirmenin Kuzey Kore’nin nükleer silah çalışmalarını sonlandırmayı teşvik edeceğini belirtirken, Kuzey Kore öncelikle ekonomik yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor. ABD ise herhangi bir yaptırımın kaldırılabilmesi için önce Kuzey Kore’nin nükleer silahlarından vazgeçmesi gerektiğini söylüyor.