Kuzey Kore füze denemesi yaptı, Güney Kore yanıt verdi

Pyonyang yönetiminin en az 10 füze denemesi yapmasının ardından Güney Kore Doğu Denizi’ne 3 füze fırlattı.

Kuzey Kore’nin fırlattığı füzelerden biri Güney Kore sahillerinin 60 kilometre uzağına düştü. Seul hükümetinden sert tepki gelirken, ülke hava saldırısı alarmına geçirildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Wonsan dahil farklı bölgelerden ateşlenen en az 10 füzenin, Kuzey Kore’nin doğu ve batı kıyılarına düştüğünü bildirdi.

Açıklamada, füzelerden birinin, iki ülke arası fiili deniz sınırının güney tarafına düştüğü belirtilirken, denemeler “tahammül edilemez” şeklinde nitelendirildi.

Başkanlık açıklamasında, “(Kore Yarımadasının) Bölünme sonrası ilk kez bir Kuzey Kore füzesi, Güney Kore’nin deniz sahasına düştü” denildi.

Güney Kore’nin doğu kıyısında bulunan Ulleung Adası’nda yerel saatle 08.55’te hava saldırı alarmlarının aktif halde duyulduğu belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Ulusal Güvenlik yetkilileriyle bir araya gelerek “provokasyonların bedeli” için Kuzey Kore’ye karşı cesur önlemler alınması talebinde bulundu.

Bu gelişmelerin ardından ise bu kez Güney Kore, Doğu Denizi’ne savaş uçaklarıyla üç füze atışında bulundu.

Yonhap ajansının aktardığına göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin “provokasyonlarınaF-15K ve KF-16 savaş uçaklarından yapılan füze atışlarıyla yanıt verildiği kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, havadan karaya kısa menzilli balistik füze atışlarının iki ülke arasındaki fiili deniz sınırı olan Kuzey Sınır Hattı’nın (NLL) kuzeyindeki Doğu Denizi’ne gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Pyonyang’ın “provokasyonlarına” sert bir şekile yanıt verme kararlılığı dile getirilirken, “Bu, düşmanımızı net bir şekilde vurabilecek kapasiteye de sahip olduğumuzu gösteriyor” denildi.