Kuzey Kore liderinden ABD ve Güney Kore'ye mesaj

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD’nin “düşmanca” politikaları ve Güney Kore’deki askeri yığınak karşısında ülkesinin silah geliştirmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Savunma Geliştirme Fuarı’nda konuşma yapan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Pyongyang’ın sadece kendini savunmak için ordusunu geliştirdiğini ve savaş başlatmadığını söyledi.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA’nın aktardığına göre Kim, “ABD sık sık ülkemize düşman olmadığının sinyallerini veriyor, ancak öyle olmadığına inanmak için herhangi bir davranışsal zemin yok” açıklamasını yaptı.

Kore yarımadasındaki gerilimlerin “ABD yüzünden” kolayca çözülemeyeceğini belirten Kim, “Torunlarımız için güçlü olmamız gerekiyor. Ülkemizin karşı karşıya olduğu askeri tehditler, 10 yıl önce gördüklerimizden farklı. Önce güçlü olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Son dönemde hipersonik ve uçaksavar füzeleri test etmesiyle gündeme gelen Kim, Güney’de askeri yığınak yapıldığına dikkat çekti ve Kuzey Kore’nin komşusu ile savaşmak istemediğini söyledi.

Kuzey Kore lideri, “Biz kimseyle savaşı tartışmıyoruz. Aksine savaşın kendisini önlemek ve ulusal egemenliğin korunması için savaşın caydırıcılığını kelimenin tam anlamıyla artırmak için konuşuyoruz” dedi.

Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer silah denemesi Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yasaklandı. Ancak yasaklara uymaması sonucunda ağır yaptırımlara maruz kaldı. Kuzey Kore’nin ana siyasi ve ekonomik müttefiki olan Çin’den gıda ve yakıt gibi önemli tedarikleri kesildi.