Japonya, Kuzey Kore’nin balistik füze denediğini duyurdu

Japonya ve Güney Kore hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda, Kuzey Kore’nin Japon Denizi’ne iki balistik füze daha fırlattığı belirtildi.

Japonya Savunma Bakanlığı ve Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin, Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne iki balistik füze fırlattığını açıkladı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, kısa menzilli iki balistik füzenin, Pyongyang yakınlarındaki Samsok bölgesinden yerel saatle 06.01 ve 06.23’te fırlatıldığını belirtti.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, aza biri 350 ve diğeri 800 kilometre irtifaya ulaşan füzelerin, Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü ifade etti.

Hamada, füzelerin düştüğü Japon Denizi’nde (Doğu Denizi) seyreden gemi ve uçaklarda hasar saptanamadığını belirtirken, Kuzey Kore’ye protesto notası verildiğini söyledi.

Son dönemde Kuzey Kore yönetiminin çok sayıda kayda geçen füze denemelerinin “kesinlikle kabul edilemeyeceğini” ifade eden Japonya Başbakanı Kişida Fumio, söz konusu denemeyi kınadı.

Japonya’nın BM Daimi Temsilcisi İşikane Kimihiro da konu hakkında açıklamalarda bulundu. Kimihiro, Kuzey Kore’nin son denemeleriyle “BM Güvenlik Konseyi’nin eylemsizliğini avantaja dönüştürdüğünü” gösterdiğini vurguladı.