Kuzey Kore askeri geçit töreninde nükleer silah mesajı verdi

Kuzey Kore, kuruluşunun 73. yıldönümünü kutlamak için askeri bir geçit töreni düzenledi. Geçtiğimiz senelerin aksine balistik füzelerin yer almadığı törende, tehlikeli madde kıyafeti giyen maskeli işçilerin görüntüsü dikkat çekti.

Kuruluşunun 73. yıldönümünü kutlayan Kuzey Kore, başkent Pyongyang’daki Kim Il-sung Meydanı’nda askeri geçit töreni düzenledi.

Gece geç saatlerde yapılan törende, önceki senelerin aksine balistik füzeler yer almadı. Bunun yerine çok namlulu roketatarlar, anti tank füzeleri taşıyan traktörler ve konvansiyonel silahlar gösterildi.

Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nden Yang Moo-jin, balistik füzelerin geçit töreninde yer almamasını, “ülkenin pandemi, ekonomi, gıda kıtlığı gibi iç meselelere ağırlık vermesi” olarak yorumladı.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA’nın servis ettiği görüntülerde, 5 milyonu aşkın paramiliter milis gücünün olduğu kaydedildi. 2013 yılından bu yana ilk kez askeri geçit töreninde yer alan paramiliter güçler, gösterinin bel kemiğini oluşturdu.

Bir süredir kilo verdiği görüntüler yayınlanarak sağlık problemleri olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, kalabalığa el salladığı törende konuşma yapmadı.

Pandeminin başından bu yana hiçbir Covid-19 vakası bildirilmeyen ülkede, Kim Jong Un’un maskesiz bir şekilde çocuklarla bir arada olduğu görüntüler servis edildi.

TEHLİKELİ MADDE KIYAFETLERİ KUZEY KORE’DEN NÜKLEER MESAJI MI?

Törenin en dikkat çekici görüntüsü ise tehlikeli maddelere karşı koruyucu kıyafetler giyen grubun yürüyüşüydü. Uluslararası medyada Covid-19 ile mücadele olarak yorumlanan görüntülere dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’den gelen uydu görüntülerini nükleer faaliyet olarak değerlendirmişti. IAEA yetkilileri, iki seneyi aşkın süredir faaliyet göstermeyen reaktörün ilk kez aktif duruma geçtiğini bildirdi. Yongbyon’daki nükleer reaktörün yeniden faaliyete geçirildiği yönündeki veriler, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarda kullanılan plütonyumu ürettiğini düşündürdü.

Geçit törenindeki tehlikeli madde kıyafetli grup, Kuzey Kore’den dünyaya bir nükleer silah çalışması mesajı olabilir. Bir süredir ekonomi ve gıda kıtlığı ile mücadele edilen ülkede iç meselelere öncelik verilmişti. Ancak geçit törenindeki bu görüntüler, yeniden çalışmaların başladığı ve nükleer gücün artırılacağına dair önemli bir mesaj verildiği şeklinde yorumlanabilir.