Japonya'dan "Kuzey Kore casus uydu fırlatacak" açıklaması geldi

Kuzey Kore, birkaç gün içinde Japonya’ya casus uydu fırlatacağını açıkladı. Japon medyası da bu haberleri doğruladı ve Japonya’nın Güney Kore ile birlikte iş birliği yapacağını duyurdu.

Japon medyasının açıklamasına göre, Kuzey Kore birkaç gün içerisinde Japonya’ya casus uydu fırlatma denemesi gerçekleştirecek.

Tokyo, Pyongyang’ın 30 Kasım'da gerçekleştirmeyi planladığı casus uydu denemesini engellemek için çalışmalara başladığını açıkladı.

Japonya, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek bu denemeye engel olmak için Güney Kore ile birlikte çalışacağını belirtti.

Japonya Sahil Güvenlik, Pyongyang'ın açıklamasının uyduyu taşıyan roketin düşeceği alanlar olarak üç deniz bölgesi belirlediğini duyurdu. Alanlardan biri Kore Yarımadası’nın batı kesiminde, diğer bölge ise Filipinler’in Luzon adasının doğu tarafında yer alıyor.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin mayıs ayında ilk uydu fırlatma girişiminin askeri bir faydası olmadığını duyurdu.

Ağustos ayındaki ikinci başarısız füze fırlatma girişimi de başarısız olduktan sonra Pyongyang’ın uzay ajansı, ekim ayında bir deneme yapacaklarını belirtmiş ancak bu deneme gerçekleşmemişti.

Güney Kore yönetimi, kasım ayı sonuna kadar kendi casus uydusunu fırlatma planlarını açıklamıştı.

Uydu, ABD'li SpaceX şirketinden bir roket tarafından taşınacak.

Bu uydunun, Seul'ün 2025 yılına kadar uzaya fırlatmayı planladığı beş casus uydusundan ilki olduğu belirtiliyor.