Kuzey Kore, yeni tip bir "kıtalararası balistik füze" denemesi yaptı

Kuzey Kore basınına göre, cuma günü denemesi yapılan balistik füze yeni tip bir füzeydi.

Kuzey Kore füze denemelerine son vermiyor. CNN’in KCNA’dan aktardığına göre, cuma günü yine bir füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore, bu seferki füzenin yeni tip bir Kıtalararası Balistik Füze (KABF) olduğunu açıkladı.

Yeni füzenin adının “Hwaseong-17” olduğu açıklanırken, 999 kilometrelik bir mesafe kat ederek Japonya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesine düştüğü öğrenildi.

Kim Jong-Un’un, füzenin fırlatılışından sonra Kuzey Kore’nin “Bölgede histerik, agresif savaş tatbikatı yapan, Kore Yarımadası’ndaki ve bölgedeki düzeni ve barışı bozmak isteyen düşmanlara karşılık verme niyetini açıkça göstermeli” açıklamalarına yer verdiği aktarıldı. 

Bu denemeye Japonya ve ABD’den tepkiler geldi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın, Tayland’daki Asya-Pasifik Ekonomi İşbirliği toplantısı’nda “Kuzey Kore, hiç görülmemiş bir sıklıkta provokatif eylemlerde bulunmaya devam ediyor. Bu tip eylemleri kabul edemeyeceğimizi tekrar belirtmek istiyorum” sözlerine yer verdiği aktarılırken, ABD’nin de bu denemeleri BM çözümlemelerinin “küstah” bir ihlâli olarak değerlendirdiği belirtildi.