Kuzey Kore, BM’nin insan hakları kararına tepki gösterdi

Kuzey Kore yönetimi, Birleşmiş Milletler’in (BM) ülkedeki insan hakları ihlallerini kınayan kararına sert tepki gösterdi.

Pyongyang yönetimi, Kuzey Kore’deki “sistematik” ve “ağır” insan hakları ihlallerini kınayan Birleşmiş Milletler kararına sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD ve diğer düşman güçlerin aldığı belirtilen BM kararının “ülkenin prestijli imajını zedelemeyi amaçladığı” belirtildi. Ayrıca açıklamada, söz konusu kararın, “ciddi bir egemenlik ihlali olduğu” aktarıldı. 

Açıklamada, Kuzey Kore’yi insan haklarının ihlal etmekle suçlayan ülkelerin ırkçılık, kadına yönelik şiddet ve polis şiddeti gibi konularda insan haklarını en kötü şekilde ülkeler olduğu belirtilirken, insan haklarını konusunun bazı ülkeler tarafından siyasi amaçlarla kötüye kullanıldığı ifade edildi.

BM geçtiğimiz Çarşamba günü insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Kuzey Kore hakkında yeni bir karar imza atmıştı.

BM Genel Kurulu 3. Komitesi tarafından oy birliğiyle kabul edilen kararda “insanlığa karşı suç teşkil edebilecek olanlar da dahil Kuzey Kore tarafından uzun süredir sürdürülen sistematik, yaygın ve ağır insan hakları ihlallerinin en güçlü şekilde kınandığı” ifade edilmişti.