Kuzey Koreli korsanlar kripto para avında

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2021 yılında kripto para platformlarına yaptığı saldırılarda yaklaşık 400 milyon dolarlık dijital varlık çaldığı kaydedildi.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis’in yayınladığı bir raporda, 2020’de 2021’e kadar Kuzey Kore bağlantılı siber saldırıların sayısının dörtten yediye çıktığı ve bu saldırılardan elde edilen kazancın yüzde 40 arttığı belirtildi.

Raporda, saldırıların ağırlıklı olarak yatırım firmalarını ve merkezi borsaları hedef aldığı açıklandı. Ayrıca Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2021 yılında kripto para platformlarına yaptıkları en az yedi saldırıda yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığı kaydedildi.

Chainalysis, bilgisayar korsanlarının sıcak cüzdanlardan para çekmek için kimlik avı tuzakları, kod açıkları ve kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere birçok teknik kullandığını ve ardından bunları Kuzey Kore tarafından kontrol edilen adreslere taşıdığını bildirdi.

Geçen yılki saldırıların birçoğunun ABD'nin yaptırım uyguladığı Lazarus Grubu tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Grubun Kuzey Kore'nin istihbarat bürosu olan Genel Keşif Bürosu tarafından kontrol edildiği düşünülüyor.