Kuzey Kore’den ABD’ye sert tehdit: “Savaş ilanı sayarız”

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-Jong, ABD’nin Pyongyang’ın silah testleri çerçevesinde fırlattığı herhangi bir füzeyi vurması durumunda bunun ‘açık bir savaş ilanı’ olarak değerlendirileceğini söyledi.

ABD ve Güney Kore’nin bölgede yürüttüğü ortak askeri tatbikatlar ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri Kore Yarımadası’nda gerginliği artırmıştı.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo-Jong’dan Washington’a yönelik sert bir uyarı geldi.

Kim, Güney Kore basınının, ‘Hint-Pasifik bölgesindeki ABD kuvvetleri komutasının Pasifik’e kıtalararası balistik füze fırlatılması halinde onları hemen vuracaklarını söylediğine dair haber yayınladığını’ hatırlattı.

Kim, “ABD ordusunun pozisyonunu açıklamak için gerçekten bu kadar uygunsuz sözler mi söylendi, yoksa kukla medyanın basmakalıp kelime oyunlarından başka bir şey değil miydi bilmiyorum ama doğru olsun ya da olmasın peşinen açıkça uyarıyorum. Pasifik Okyanusu, ABD veya Japonya’nın egemenliğine ait değildir” dedi.

Kim, “ABD’nin yetki alanında olmayan özgür sularda ve havada komşu ülkelerin güvenliğine zarar vermeden gerçekleştirilen stratejik silah testlerimize müdahale gibi bazı askeri bir karşılık vermesi açık bir savaş ilanı olarak değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı ve Seul-Washington ittifakının askeri hamlelerine ‘her an uygun, hızlı ve ezici şekilde karşılık vermeye hazır olduklarını’ söyledi.

Daha önce ABD ve Güney Kore’nin 13-23 Mart tarihlerinde bölgede ‘Özgürlük Kalkanı’ adlı bir ortak tatbikat yapacağı duyurulmuştu.

Kuzey Kore’nin ise tatbikata misilleme olarak yeni balistik füze denemesi gerçekleştirebileceği dile getirilmişti. Kim’in açıklaması, tatbikatın hemen öncesinde geldi.