Kuzey Kore 5G ile sınırlarını gözetliyor iddiası

Kuzey Koreli yetkililerin, ülke sınırlarını kontrol etmek için 5G teknolojisini kullandıkları iddia edildi.

Daily NK’nın Kuzey Koreli bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, ülkedeki yetkiler geçen ay Sinuiju'daki Yalu Nehri yakınlarına yeni güvenlik kameraları kurdu. Kuzey Kore’nin bu hareketinin ülkenin sınır boyunca 5G gözetim ağı kurma planının bir parçası olduğu ileri sürüldü.

Haberde, her 100 metrede en az bir kamera kurulduğu belirtildi. Kameralar, yetkililerin bölgeyi doğrudan gözetim altında tutmakta güçlük çekmesi nedeniyle kaçakçılık ve iltica olaylarının yaygın olduğu yerlere yerleştirildi.

Yeni kameraların kurulumu ise yalnızca Çin-Kuzey Kore sınırının bazı kısımlarında da olsa önemli gözetlemelerde kör noktaların ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Kaynağa göre, Çin-Kuzey Kore sınırındaki sınır devriye birlikleri mevcut kamera ağını yönetse de yeni kameralar doğrudan Pyongyang'daki Devlet Güvenlik Bakanlığı Operasyon Ofisi tarafından izleniyor ve yönetiliyor.

Öte yandan, 5G ekipmanının kurulumu ve sınır boyunca yerleştirilen kameralar sayesinde Pyongyang’dan sınır hattı izlenebiliyor.

Kuzey Koreli yetkililerin 5G mobil iletişim teknolojisini araştırdığına dair işaretler de var. Buna örnek olarak, Kuzey Kore'nin Bilim Ansiklopedisi Genel Yayınevi tarafından geçen yılın şubat ayında yayınlanan "Bilgi Bilimi" adlı bir yazıda, "5G mobil iletişim teknolojisini benimsemeye yönelik araştırma çabalarının güçlendirilmesi gerektiği" yazıyordu.

Ayrıca Kuzey Kore'nin 2019'dan bu yana 5G ağları kurmak için Çin'den ekipman aldığı iddia ediliyor.

Haberin aktardığı başka bir kaynak, Pekin yönetiminin 2019 yılında 5G ağı kurarken Çin ile iş birliği yaptığı ve Çin’den bu kapsamda ekipman satın aldığını söyledi.

Kuzey Kore, Covid-19 salgınının başlamasından bu yana vaka bildirmese de ülkenin salgından etkilendiğine dair haberler medyada yer aldı. Sınır boyu kurulması planlanan 5G hattının da Covid-19 salgını nedeniyle durdurulduğu iddia edildi.

Seul'deki Kuzey Kore Araştırmaları Profesörü Kim Yu-hyang, söz konusu gözetleme hattını, "5G, bir gözetim ağı için mantıklı bir iletişim sistemi değil. Sınırdan Pyongyang'a video görüntüleri gönderiyorlarsa, büyük olasılıkla sınırdaki video verilerini 5G kullanarak yakalıyorlar, ancak nihayetinde kablolu bir ağ kullanarak Pyongyang'a gönderiyorlar" şeklinde değerlendirdi.