Kuzey İrlanda seçimleri anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi

Birleşik Krallık’ın Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, Kuzey İrlanda’daki partiler arasında anlaşmazlık nedeniyle ortak yönetimin oluşturulamadığını belirtirken, gelecek ay seçimlere gidilmeyeceğini açıkladı.

Bakan Heaton-Harris, geçen hafta “Kuzey İrlanda’da bu yıl ikinci kez bölgesel parlamento seçimlerinin yapılacağını” söylemişti. 

Harris, yaptığı yazılı açıklamada, parti liderleriyle görüşmelerinin ardından aralık ayında seçimlerin yapılmayacağını kaydetti.

Ortak yönetimin oluşturulması için son tarih olan 28 Ekim Cuma günü anlaşma sağlanamaması üzerine gece yarısı yeniden parlamento seçimlerinin yapılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Harris, o tarihten bu yana bölgedeki siyasi partilerle ilişkilerini sürdürdüğünü söyledi. 

Bakan Harris, iş ve toplum temsilcileri dahil, Kuzey İrlanda’da çok sayıda kişiyle görüşmeler yaptığını kaydederken, “Şu anda bir seçimin etkisi ve maliyeti konusundaki samimi endişelerini dinledim. Artık aralık ayında veya festival sezonu öncesinde bölgesel parlamento seçimlerinin yapılmayacağını doğrulayabilirim. Mevcut mevzuat, bir seçim için bir tarih belirlememi gerektiriyor ve önümüzdeki hafta sonraki adımlarımı belirlemek için parlamentoda bir açıklama yapacağım” şeklinde konuştu.