Seçimler öncesi Kuzey Irak’ı zorlu günler bekliyor…

Seçimlere kısa bir süre kala Kuzey Irak’ta ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu ve çevresindeki yerleşim yerlerine füzeli saldırı gerçekleştirildi. Peki, Kuzey Irak’ta neler oluyor? Saldırı sonrası yetkililerden hangi açıklamalar geliyor?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkenti Erbil’e çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştirildi. Yetkililerden yapılan açıklamalarda; Erbil Havalimanı civarı, Erbil Konsolosluğu yakınları, Molla Ömer Köyü ve çevresine 10’dan fazla füze isabet ettiği belirtildi.

Yetkililerden yapılan açıklamalarda, ABD Başkonsolosluğuna yakın bulunması nedeniyle Kurdistan 24 televizyon kanalında da maddi hasar oluştuğu bildirildi. Sputnik’e konuşan bir kaynak, “Erbil’deki Selahaddin’de bulunan ABD Konsolosluğu ve Kurdistan 24 TV kanalı yakınlarına roketler düştü. Patlama sonucunda Kurdistan 24 TV kanalının binasında maddi hasar meydana geldi” ifadelerini kullandı.

Söz konusu saldırıların ardından koalisyona ait savaş uçakları bölge üzerinden denetim uçuşu gerçekleştirirken, IKBY Sağlık Bakanı Saman Berzenci herhangi bir can kaybı olmadığını duyurdu. Berzenci, “Allah’a şükür herhangi bir ölüm kaydedilmedi ve hastanelere herhangi bir yaralanma olayı gelmedi. Can kaybı olup olmadığını yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Erbil’deki ABD’li bir askeri yetkili ise roket saldırılarında ABD’nin askeri güçlerinin zarar görmediğini söyledi. Söz konusu saldırılar hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise Erbil Valisi Omid Hoşnav oldu. Saldırıları bir “terör saldırısı” olarak nitelendiren Hoşnav, ‘hedefin ABD Konsolosluğu mu yoksa Erbil Uluslararası Havalimanı mı olduğunun bilinmediğini” ifade etti.

IKBY HÜKÜMETİ: “FÜZELER IRAK DIŞINDAN FIRLATILDI”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Anti-Terör Birimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını açıklarken, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Başkent Erbil, Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle saldırıya uğradı” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu açıklamada, hasar dışında can kaybının olmadığı aktarılırken, saldırının “doğrudan yönlendirildiği” kaydedildi. 12 balistik füzenin Erbil’deki ABD Konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı belirtilen açıklamada, saldırıların, gece saat 01.00’de düzenlendiği kaydedildi.

Shafaq News’in havalimanı yönetiminden aktardığı bilgilere göre, Erbil Uluslararası Havalimanı normal şekilde çalışmaya devam ediyor. Ayrıca habere göre, saldırıların ardından hiçbir uçuş iptal edilmedi.

Konu hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, “Erbil korkaklara karşı boyun eğmez! Erbil’de birkaç yere yönelik terör saldırısını kınıyorum. Kahraman ve direnişçi Erbil halkından müsterih olmalarını ve güvenlik güçlerinin uyarılarına uymalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Erbil’deki saldırıların halkın güvenliğini hedef aldığını söyleyen Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, konuyla ilgili incelemelere başlayacaklarını belirtti. Mesrur Barzani ile olayı görüştüğünü dile getiren Kazimi, “Güvenlik güçlerimiz bu saldırılarla ilgili incelemelerde bulunacak. Kentlerimizin güvenliği ve halkımızın selametini hedef alan saldırılara karşı koyacağız” ifadelerini kullandı.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ise söz konusu saldırılar hakkında, “Erbil, yenilgi ve ihanetin ateşi altında. Kürtler Iraklı değilmiş gibi, bir de açlık acısı altında. Onlar, (Kürtler) Irak’ın akciğeri ve ayrılmaz bir parçasıdır ve Erbil, ancak istiklal, egemenlik ve itidale baş eğer. Ey Erbil ve Kürtler; ulusal çoğunluk hükümeti gerçekleşene kadar size benden selam” diye konuştu.

ABD, SALDIRILAR HAKKINDA İRAN’I SUÇLADI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erbil’deki saldırıları kınarken, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı ve konsolosluğun zarar görmediğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırıların IKBY tarafından soruşturulduğu aktarıldı.

ABD Savunma Bakanlığı saldırıya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmazken, AP’ye konuşan ABD’li bir savunma yetkilisi, Erbil’e atılan füzelerin İran’dan fırlatıldığını öne sürdü.

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan ve ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, Erbil’de yapım aşamasındaki yeni ABD konsolosluk binası yakınına düşen füzelerin “İran kaynaklı” olduğu öne sürüldü.

Söz konusu haberde, ABD’li yetkililerin, yerleşkenin vurulmadığı ve hiçbir ABD personelinin yaralanmadığını söylediği ifade edildi. Ayrıca haberde, yetkililerin saldırıda neyin hedef alındığından da emin olmadıklarını belirttikleri kaydedildi.

Haberde, “Irak’ta İran destekli milisler tarafından son yıllarda drone ve roketler kullanılarak bir dizi saldırı gerçekleştirilirken, bu tür saldırıların İran topraklarından kaynaklanmaması nadirdir” denildi.

1 Ekim’de parlamento seçimlerinin yapılması beklenen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde, yaşanan olaylar, seçimler öncesi bölgeyi zorlu günlerin beklediğini gösteriyor.