Danimarka Enerji Ajansı duyurdu: Kuzey Akım 2'deki sızıntı durduruldu

Danimarka Enerji Ajansı, geçtiğimiz hafta Kuzey Akım 2'de başlayan sızıntının durdurulduğunu duyurdu. Avrupa Konseyi, Kuzey Akım 2 boru hattındaki sızıntının Avrupa Birliği'ne gaz akışına karşı bir hamle olarak değerlendirmişti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından uygulanan yaptırımlara tepki olarak doğalgaz kartını oynayan Moskova yönetiminin kararlarına Avrupa ülkelerinden sert tepki gelmişti. 

Avrupa ve Rusya arasındaki enerji çatışmasının merkezindeki Kuzey Akım boru hatlarında meydana gelen sızıntılar nedeniyle yaşanan kaos, doğalgaz fiyatlarının da hızla yükselmesine neden olmuştu. 

Danimarka Enerji Ajansının sosyal medya ağı Twitter'da paylaştığı mesajda, Kuzey Akım 2 boru hattını işleten şirket tarafından, Rusya’dan Almanya’ya uzanan boru hattındaki basıncın dengelendiği konusunda bilgilendirildikleri bildirildi. Söz konusu raporlamanın boru hattındaki sızıntının durduğuna işaret ettiği belirtildi. 

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında tespit edilen dört sızıntının ardından gemilere bölgeye yanaşmamaları uyarısı yapılmıştı.