Doğalgaz projesini kimler sabote etmeye çalışıyor?

Gazprom’un Kuzey Akım-2 Doğalgaz Projesi’ne ait çalışmaların yapıldığı bölgede savaş gemileri tespit edildi. Projenin operatörü Nord Stream 2 AG şirketinin yaptığı açıklamaya göre, yabancı sivil gemilerin de bölgedeki faaliyetlerini artırdığı ve tehlikeli bölgeye girmelerine rağmen çağrılara yanıt vermediği aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde Rus enerji şirketi Gazprom’un Kuzey Akım-2 Doğalgaz Projesi’nin 2 bin 339 kilometrelik boru döşemesi yaptığı ve projenin yüzde 95’inin tamamlandığı duyuruldu. Ayrıca proje kapsamında yürütülen çalışmaların Almanya ve Danimarka kara sularında devam ettiği bildirildi.

Projenin yürütücü firması Nord Stream 2 AG şirketinin yaptığı bir açıklamada, çalışmaların sürdüğü bölgede yabancı savaş gemilerinin faaliyetlerinin arttığı söylendi. Firma tarafından aktarılan bilgilere göre, 28 Mart 2021 tarihinde Fortuna boru döşeme gemisinin bulunduğu bölgede tanımlanamayan bir denizaltı ortaya çıktı.

BORU SİSTEMİNE ZARAR VEREBİLİR

Rus gazını Avrupa ülkelerine taşıyacak projenin yürütücüsü olan firma, ortaya çıkan denizaltının boru sistemine zarar verebilecek yakınlıkta olduğunu belirtti. Fortuna boru döşeme gemisinin demirleme hattının 1 milden uzak bir mesafede bulunduğunu belirten şirket, denizaltının boru döşeme mavnasının çapa konumlandırma sistemini de devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Nord Stream 2 AG’nin aktardığına göre, bölgede yabancı sivil gemilerinin faaliyetleri de arttı. Güvenlik bölgesini ihlal eden yabancı sivil gemilerin tehlikeli mesafeye yaklaşarak, yapılan çağrılara cevap vermediği öğrenildi. Bu faaliyetlerin kasıtlı olduğunu söyleyen firma, ticari bir projeyi engellemek amacıyla balıkçı gemilerini, savaş gemilerini, denizaltı ve uçakların kullanıldığını aktardı. Öte yandan firma, planlanmış kışkırtmalar olduğunu iddia ettiği olaylar için tarihte eşi ve benzeri görülmemiş olaylar ifadelerini kullandı.

ABD YAPTIRIMLARI

Kuzey Akım-2 Projesi, ABD’nin yaptırımlarından dolayı bir sene süreyle durdurulmuştu. Aralık 2020’de tekrar faaliyetlerine başlayan proje için ABD, Rusya’ya Avrupa üzerinden çok fazla kaldıraç kazandırdığını belirtti. Öte yandan, Amerikan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) arzının daha iyi olacağını söyleyerek Rus şirkete alternatif gösterdi. Gazprom Export Başkanı Elena Burmistrova ise ocak ayında yaptığı bir açıklamada, doğalgaz sektöründeki projelere yönelik yatırımların, Avrupa Birliği’nde siyasi baskı altında olduğunu söyledi.