Kuveyt Veliaht Prensi parlamentoyu feshetti

Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed es-Sabah, parlamentoyu feshettiğini ve önümüzdeki aylarda seçim yapılacağını duyurdu.

Kuveyt’te parlamento feshedilerek genel seçim kararı alındı. Veliaht Prens Meşal el-Ahmed es-Sabah, çarşamba günü televizyonda yaptığı konuşmada, “Millet Meclisi’ni feshetme ve genel seçimlere gitme kararı aldık” şeklinde kararını duyurdu.

Çalkantılı bölge siyasetinde sağlam ve yenilenmiş bir yaklaşım getireceklerini söyleyen Sabah, parlamentoya seçilen yanlış temsilcilerin ülke çıkarlarına zarar verdiğini dile getirdi.

Veliaht Prens, bölgesel istikrarsızlık ve ülkeyi “her yönden çevreleyen krizler ve tehditler” sürerken, iç politikanın kişisel çıkarlar çerçevesinde parçalandığını söyledi. Sabah ayrıca, “Vatandaşlarımız yasama ve yürütme kurumlarının çalışmalarından memnun değil” diyerek ülkenin çıkarına yapılan reformları engellemediklerini ifade etti.

Kuveyt hükümeti, 5 Nisan’da istifa etmiş ve Veliaht Prens Sabah da 10 Mayıs’ta bu istifayı kabul etmişti. 19 Nisan’da parlamento oturumları askıya alınmış, ancak 14 Haziran’da özel bir oturum düzenlenerek emeklilerle ilgili bir yasa tasarısı oylamaya sunulmuştu. Bunun ardından

Başbakan Şeyh Sabah el-Halid el-Hamed hakkında anayasaya aykırı uygulamalar yaptığı yönünde suçlamalarda bulunuldu. Hakkında gensoru verilen Başbakan, bu olaydan yaklaşık bir hafta sonra istifa etti.