Polonya ve İngiltere'de kuş gribi patlak verdi!

Geçtiğimiz yıllarda dünya genelinde görülen ve toplu itlaflar ile çözülmeye çalışılan kuş gribi bir kez daha patlak verdi.

Solunum ve sindirim sisteminde grip benzeri belirtiler ile ortaya çıkan ve bulaşıcı olan H5N1 virüsü yani kuş gribi ilk kez 1997 yılında tespit edilmişti. Literatürde adı "Avian Influenza" olan kuş gribi, Influenzavirus A'ya bağlı olarak kanatlı hayvanlarda sık görülüyor. 

Aralarında Türkiye'nin de olduğu birden fazla ülkede kuş gribi görülen hayvanlar toplu olarak itlaf edilmiş ve virüsün yayılmasının önlenmesi hedeflenmişti.

Dünya genelinde koronavirüsün (Covid-19) etkisi sürerken, önce Afrika ve Asya'da ardından da Avrupa ülkelerinde kuş gribi yeniden patlak verdi. 

İngiltere'nin Warwickshire bölgesinde bulunan bir çiftlikte, "yüksek derecede patonejik" bir H5N1 suşunun tespit edilmesinin ardından karantina kararı alındı. Çiftliğin çevresi karantina alınırken Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) tarafından yapılan açıklamada, H5N1 tespit edilen tavuk ve hindilerin itlaf edileceği duyuruldu.

İngiltere'nin ardından Polonya'da da 650 bine yakın kümes hayvanında kuş gribi tespit edildiği açıklandı. Ülkenin doğusunda bulunan dört hindi ve bir tavuk çiftliğinde, batısında da bir hindiz ve kaz çiftliğinde bulunan H5N1 virüsünün, göç eden kuşlar ile ülkeye girmiş olabileceği açıklandı. 

Avrupa'da ayrıca Fransa ve İrlanda'da alarm seviyeleri yükseltilmiş, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nden (OIE) yapılan ilk açıklamada, 130 kuş gribi vakasının görüldüğü bildirilmişti.