Asya ve Avrupa'da kuş gribi yeniden yayılıyor

Avrupa ve Asya’da kuş gribi vakaları yeniden yayılıyor. Çin’de 21 kişinin kuş gribi kaptığı bildirilirken, kümes hayvancılığı endüstrisi ise alarma geçti.

Son günlerde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) Avrupa ve Asya’dan bildirilen kuş gribi vakalarında artış yaşandı.

Çin, bu yıl içerisinde 21 kişide H5N6 kuş gribi vakası bildirdi.

Önceki kuş gribi salgınlarında milyonlarca hayvanın telef edilmesi nedeniyle kümes hayvancılığı endüstrisi de alarma geçti.

OIE, Güney Kore’de Chungcheongbuk-do’daki yaklaşık 770 bin kümes hayvanı çiftliğinde salgın bildirildiğini ve bütün hayvanların telef edildiğini açıkladı.

Japonya Tarım Bakanlığı’nın geçen hafta yaptığı bir açıklamayı da doğrulayan OIE, Japonya’nın kuzeydoğusundaki bir kümes hayvanı çiftliğinde 2021 kış sezonunun ilk salgınını bildirdiğini söyledi. Bu salgındaki alt sınıf ise H5N8 olarak belirtildi.

Avrupa’da Norveç’in Rogaland bölgesinde 7 bin kuştan oluşan bir sürüde H5N1 kuş gribi salgını tespit edildi.

Belçika hükümeti, Antwep yakınlarındaki bir yabani kazda kuş gribi tespit edilmesinin ardından pazartesi gününden itibaren kümes hayvanlarının kapalı tutulmasını talimatını verdi.

Bu ayın başında Fransa ve Hollanda hükümetleri de benzer tutumlar sergiledi.

Kuş gribi genellikle sonbaharda ortaya çıkarak göçmen kuşlar aracılığıyla yayılıyor. Ancak kanatlı hayvanların tüketilmesi ile kuş gribinin bulaşmadığı belirtiliyor.